وزوز گوش ضربانی چیست؟

وزوز گوش ضربانی - دلآوا سمعک

اگر صدایی مثل صدای ضربان یا هوهو در یک یا هر دوگوش خود می‌شنوید، احتمالا به نوع خاصی از وزوز گوش مبتلا هستید. به این نوع وزوز، وزوز گوش ضربانی می‌گویند. در این نوع وزوز ، مثل وزوز گوش معمولی ، صدایی ثابت را می‌شنوید، تفاوتی که دارد شکل ضربانی صداست و فرد احساس می‌کند که صدا را از داخل بدن می‌شنود. نوعی صدای ریتم‌دار که هم‌زمان با ضربان قلب شنیده می‌شود، فرد با گرفتن نبض هنگام گوش دادن به وزوز گوش می‌تواند این مسئله را تأیید کند. معمولا این صدا با استفاده از گوشی پزشکی توسط پزشک شنیده می‌شود، و به آن وزوز گوش ریتمیک یا عروقی نیز می‌گویند. در این مقاله قصد داریم علل و درمان وزوز گوش ضربانی را شرح دهیم.

علائم وزوز گوش ضربانی

این صدای ضربانی که به صورت ثابت شنیده می‌شود و با نبض هماهنگ است. برای بیشتر افراد بلند و حواس پرت کننده است و گاهی می‌تواند غیر قابل تحمل باشد. اگر مبتلا به این بیماری باشید، ممکن است نیاز باشد لاغر شوید ، یا به مصرف دارو یا جراحی نیاز داشته باشید. اگر فشار مایعات اطراف مغز زیاد باشد ممکن است علائم دیگری نیز دیده شود. علائم دیگر مثل:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • مشکلات بینایی
 • کم شنوایی

وزوز گوش ضربانی چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

وزوز گوش می‌تواند باعث مشکلات خواب شود و بی‌خوابی هم منجر به مشکلات دیگری مثل موارد زیر می‌شود:

 • مشکلات توجه و تمرکز
 • احساس ضعف و کمبود انرژی
 • مشکلات قلبی-عروقی
 • افزایش وزن و مشکلات متابولیسم

علل وزوز گوش ضربانی

وزوز گوش ضربان‌دار وقتی شنیده می شود که جریان خون، در رگ‌های خونی نزدیک گوش تغییر کنند. این رگ‌ها شامل شریان‌ها و رگ‌های موجود در گردن، قاعده جمجمه و خود گوش است که نزدیک آن هستند و شنیده می‌شوند.

علل وزوز گوش ضربانی

عروق خونی ناهنجار

این مشکل بسیار شایع است. وقتی که خون از طریق عروق آسیب‌دیده یا منقبض شده مغز نزدیک یا اطراف گوش عبور می‌کند، تغییرفشارخون اتفاق می‌افتد و صدا ایجاد می‌شود.

فشار خون بالا

فشار خون بالا می‌تواند باعث تغییر در جریان خون شود. استرس، الکل و کافئین نیز باعث می‌شود که صدا بیشتر شنیده شود.

افزایش جریان خون

هنگامی که سرعت جریان خون بیشتر می‌شود. مواردی مثل ورزش شدید یا حاملگی،صدای بیشتری ایجاد می‌کند. کم خونی شدید یا غده تیروئید پُرکار نیز میتواند باعث افزایش کلی جریان خون در بدن شود.

افزایش جریان خون موضعی

گاهی‌اوقات، جریان خون فقط در یک گروه از عروق بیشتر می‌شود. تومورهای سروگردن می‌تواند باعث ایجاد رگ‌های خونی غیرطبیعی شود، که ممکن است وزوز گوش ضربان‌دار ایجاد کند. بیشتر تومورهای مرتبط با وزوز ضربانی خوش‌خیم اند، به این معنی که سرطانی نیستند.

جریان خون نامنظم

آترواسکلروز یا سخت‌شدن شریان‌ها باعث می‌شود که داخل رگ‌های خونی ناهموار شود، و این باعث جریان خون نامنظم و بلندتر می‌شود.

فشار خون داخل جمجمه‌ای

بیماری فشارخون داخل جمجمه‌ای خوش‌خیم یا ایدیوپاتیک می‌تواند باعث وزوز گوش ضربانی، سردرد و مشکلات بینایی شود. اینکه چه عاملی باعث ایجاد این بیماری می‌شود مشخص نیست، اما زنان جوان و میانسال که اضافه وزن دارند بیشتر در معرض ابتلا به آن هستند.

تشخیص وزوز گوش ضربانی

ممکن است نیاز باشد به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. پزشک تست‌ شنوایی را بررسی کرده و گوش ها را معاینه می‌کند. بررسی علائم افزایش فشار خون ممکن است نیاز به بررسی وضعیت فک و معاینه بینایی نیز باشد. سایر آزمایشات می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • آزمایش پاسخ برانگیخته ساقه مغز یا ABR، که در آن امواج شنوایی مغز در پاسخ به صدا بررسی می‌شوند.
 • الکتروکلوکلئوگرافی ، که شبیه ABR است، اما در آن از یک الکترود داخل کانال گوش استفاده می‌شود.
 • اسکن از مغز و عروق خونی ، مثل MRI یا سی تی اسکن
 • آزمایش خون
 • اولتراسوند
 • آنژیوگرافی مغز
درمان وزوز گوش ضربانی - دلآوا سمعک

درمان وزوز گوش ضربانی

درمان وزوز گوش به نوع آن بستگی دارد. این نوع وزوز گوش معمولا اولین نشانه برای وجود مشکل دیگر است و درمان آن به عوامل ایجاد آن بستگی دارد. برای برطرف کردن مشکلات عروقی ممکن است به دارو درمانی یا جراحی نیاز باشد. نکات دیگری که باید رعایت شوند مثل:

 • رژیم غذایی کم نمک
 • ورزش منظم
 • عدم استعمال سیگار
 • کاهش استرس

پس از درمان بیماری معمولا صدای وزوز گوش قطع می‌شود.

اگر علت وزوز گوش مشخص نشود، می‌توانید برای کاهش صدای وزوز خود از روش‌های زیراستفاده کنید:

نویز سفید

این صدا می‌تواند به کاهش قابل توجه صدای وزوز به خصوص موقع خواب کمک کند. برخی از تلفن‌های هوشمند نیز امکان پخش نویز سفید را دارند.

ماسکر یا پوشاننده

ظاهر این دستگاه‌ها شبیه سمعک است. با استفاده از این وسیله می‌توان یک صدای زمینه و ثابت را برای پوشاندن صدای وزوز گوش تولید کرد.

بازآموزی وزوز گوش

در این روش با هدف بهبود صدای وزوز گوش از یک دستگاه ویژه برای پخش موسیقی با فرکانس خاص استفاده می‌شود.

سخن پایانی

بسیاری از عوامل اصلی ایجاد وزوز گوش ضربانی قابل درمان هستند. اما مهم است ک برای تشخیص مناسب به پزشک متخصص مراجعه کنید. وزوز گوش ضربان‌داری که درمان نشود باعث تأثیر منفی در کیفیت زندگی فرد می‌شود. ما در دلآوا سمعک با استفاده از تست‌های تخصصی شنوایی و ارزیابی وزوز گوش روش‌های مختلف مدیریتی را به شما معرفی می‌کنیم، که به کاهش علائم وزوز کمک می کند یا ممکن است به طور کامل قطع شود.

راه های ارتباط با دلآواسمعک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *