سمعک پشت گوشی RIC/RITE

سمعک پشت گوشی RIC/RITE جزو محبوب‌ترین سمعک‌ها هستند. سمعک ریک علاوه بر استفاده راحت، ظاهر و اندازه مناسبی هم دارد و مورد پسند کاربران بسیاری است. تفاوت سمعک RIC با سمعک پشت گوشی معمولی در این است که بلندگوی آن توسط یک سیم نازک مستقیما داخل گوش قرار می‌گیرد و در نتیجه به دلیل نزدیک بودن به پرده گوش سبب افزایش کیفیت شنوایی می‌شود. در کلینیک شنوایی دلآوا سمعک انواع سمعک‌های پشت گوشی ریک معرفی و ارائه می‌شود جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

سمعک پشت گوشی RIC- دلاوا سمعک
سمعک پشت گوشی RIC- دلاوا سمعک

مزایا و معایب سمعک پشت گوشی RIC/RITE

 • مزایا
 • کوچک، سبک، دقیق و استفاده از آن بسیار راحت است.
 • تنوع در ظاهر و ظرافت آن نظر کاربران را جلب کرده است.
 • به دلیل نزدیک بودن رسیور به پرده گوش کیفیت صدای خوبی دارد.
 • اگر رسیور دچار مشکل شود به راحتی قابل تعویض است.
 • این سمعک می‌تواند دارای قابلیت وایرلس و شارژی باشد.
 • به قالبگیری نیاز ندارد و تجویز آن سریع است.
 • معایب
 • چون بلندگو در مجرای گوش و در معرض جرم گوش است آسیب پذیر است.
 • برای محافظت از بلندگو باید از فیلتر سمعک استفاده شود.
 • فیلتر سمعک باید مرتب عوض شود.
 • اگر جرم وارد رسیور شود به راحتی جلوی صدا را می‌گیرد یا رسیور می‌سوزد.
 • سیم نازکی که سمعک را به رسیور وصل می‌کند به مراقب نیاز دارد.

انواع برند سمعک پشت گوشی RIC

سمعک ریک مزایای زیادی دارد و کاربردی است به همین دلیل انواع مدل های آن در کمپانی های مختلف تولید می‌شود .

قیمت سمعک پشت گوشی RIC/RITE

قیمت سمعک پشت گوشی ریک از حدود 8میلیون تومان شروع می‌شود.

امروزه افراد کم شنوا تمایل دارند از سمعک هایی ظریف‌تر که کمتر قابل رویت باشند استفاده کنند، به همین دلیل به سمعک‌های داخل گوشی یا نامرئی رو می‌آورند. در حالی که این سمعک‌ها مقاومت و کیفیت پایینتری نسبت به سمعک‌های پشت گوشی ریک دارند. سمعک ریک با اینکه پشت گوشی است دید بسیار کمی دارد و کارایی آن‌ بالا است. سمعک پشت گوشی ریک دارای ویژگی‌هایی مثل حذف نویز محیط، قابلیت تنظیم باز و عدم پیچش صدا در گوش، درمان وزوز گوش، وایرلس بودن، شارژی بودن، تعداد باند و کانال و کیفیت صدا، اتصال به مویابل و تلوزیون می‌باشد. وجود هرکدام از این ویژگی ها در قیمت سمعک پشت گوشی RIC تاثیر دارد و به نسبت سمعک های دیگر کمی بالاتر است.

اجزای سمعک پشت گوشی RIC

سمعک پشت گوشی ریک از بخش‌های زیر تشکیل شده است:

بدنه سمعک

محفظه خیلی کوچک که در پشت گوش قرار می‌گیرد.

_

سیم

سیم نازکی که بدنه سمعک را به رسیور وصل می‌کند.

_

رسیور

رسیور که با پروب داخل مجرای گوش قرار می‌گیرد.

 بهترین سمعک پشت گوشی 

سمعک RIC یا BTE ؟؟؟

کدام مدل سمعک پشت گوشی بهتر است؟

 

غالبا سوال می‌شود که سمعک پشت گوشی ریک بهتر است یا پشت گوشی معمولی، جواب این سوال به عوامل زیادی بستگی دارد. در انتخاب سمعک میزان کم شنوایی و نوع کم شنوایی مسئله مهمی است. اگر می‌خواهید ظاهر سمعک کوچک باشد و تا حد امکان دیده نشود سمعک های ریک انتخاب مناسبی هستند. ولی اگر ترشح گوش دارید یا گوش شما جرم ساز است، اگر سن شما بالا و انجام حرکات ظریف برایتان سخت است، اگر مشکلات بینایی یا لرزش دست دارید، سمعک پشت گوشی BTE انتخاب مناسب‌تری است.

به طور کلی طول عمر سمعک پشت گوشی معمولی از سمعک ریک بیشتر بوده و مصرف باتری کمتری دارد.

کوچک ترین

سمعک پشت گوشی ریک

کوچک ترین سمعک پشت گوشی ریک جزو سمعک‌های پرطرفدار هستند، زیرا درمقایسه با سمعک‌های داخل گوشی که یک میکروفون دارند سمعک پشت گوشی ریک دارای دو میکروفون است و کیفیت صدای بهتری دارد. باتری سمعک شماره 10 برای این سمعک‌ها مناسب است و در حال حاضر سمعک‌های ریکی وجود دارند که سایز آن‌ها از سمعک‌های داخل گوشی نیز کوچک‌تر هستند.

باتری سمعک پشت گوشی ریک RIC

باتری سمعک پشت گوشی RIC/RITE

باتری سمعک های RITE و RIC با توجه به اندازه سمعک می توانند سایز 10 (زرد رنگ)، سایز 312 (قهوه‌ای رنگ)، سایز 13 (نارنجی رنگ) یا باتری شارژی باشند. البته شدت کم شنوایی و سطح تکنولوژی سمعک و تعداد ساعاتی که فرد در روز از سمعک استفاده می‌کند در طول عمر باتری تاثیر دارد.

چه زمانی نمی‌توان از سمعک پشت گوشی ریک استفاده کرد؟

سمعک ‌های پشت گوشی ریک RIC در مواردی مثل پارگی پرده گوش یا عمل ماستوئیدکتومی مناسب نیستند. چون در این موارد احتمال عفونت گوش میانی وجود دارد و ترشح مایعات سبب خرابی بلندگوهای سمعک می‌شود. همچنین افرادی که از ترشح وکس گوش رنج می‌­برند یا مقدار زیادی جرم در گوش‌­شان تولید می‌شود نیز این مشکل را خواهند داشت. از طرفی به دلیل ظریف بودن و نیاز به مراقبت زیاد این سمعک‌ها برای افراد مسن و کودکان زیر 7 سال به ندرت تجویز می‌شوند.

نحوه نگهداری و تمیز کردن سمعک پشت گوشی ریک

همانطور که بارها گفته شده مراقبت و نظافت سمعک امر بسیار مهمی است که در طول عمر سمعک تاثیر به‌سزایی دارد.

 

 • هرشب بعد از خارج کردن سمعک از گوش، پروب آن تمیز شود تا اگر جرمی به آن چسبیده پاک شود و باقی نماند.
 • هر سه هفته تا یک ماه یک بار فیلتر سمعک تعویض شود تا جرم وارد رسیور سمعک نشود.
 • اگر در محیط مرطوب زندگی می‌کنید از قرص های رطوبت گیر سمعک استفاده کنید تا به رور باعث خرابی سمعک شما نشود.
 • هنگام گذاشتن و برداشتن سمعک از گوش مراقب سیم نازک آن باشید و به آن فشار وارد نکنید.

با ما تماس بگیرید

سوالات رایج

پرتکرار ترین سوالات شما درباره سمعک پشت گوشی RIC/RITE

سمعک ریک برخلاف سمعک پشت گوشی مرسوم رسیور آن داخل سمعک قرار ندارد و درون کانال گوش قرار می‌گیرد. این ویژگی سبب شده تا رسیور به پرده گوش نزدیک‌تر باشد و سمعک کیفیت صدای بهتری دارد.

با مراجعه به دلاوا سمعک به راحتی خرید سمعک پشت گوشی ریک را انجام دهید. در مرکز ما بهترین و جدیدترین انواع سمعک پشت گوشی ریک تجویز و تنظیم می‌شود و آموزش‌های لازم به فرد داده می‌شود.

بهترین سمعک پشت گوشی ریک برای فرد کم‌شنوا سمعکی است که ویژگی‌های آن مثل قدرت سمعک، تعداد باند و کانال سمعک، برند سمعک و لوازم جانبی آن دارای کیفیت مطلوبی باشد. همچنین افت شنوایی فرد را به طور کامل پوشش دهد.

اکثر افراد سمعک ریک را ترجیح می‌دهند، زیرا اندازه آن کوچک و استفاده آن راحت‌تر است.‌ سمعک RIC برای انواع کم‌شنوایی‌ ملایم تا شدید مناسب است. به دلیل سایز کوچک برای افرادی که توانایی انجام کاراهای ظریف دارند مناسبتر است.