درباره مدل‌های مختلف سمعک ها بیشتر بدانید…


درباره انواع مدل‌ های مختلف سمعک از دو جهت می‌توان صحبت کرد. از نظر علم پزشکی، سمعک دستگاهی است که به بهبود شنوایی افراد کم‌ شنوا کمک می‌کند، از نظر علم الکترونیک سمعک دستگاه الکترونیکی کوچکی است که صدا را تقویت می‌‌کند و از سه قسمت اصلی (میکروفون، تقویت کننده و رسیور) تشکیل شده است. در بیشتر کشورها، سمعک‌ها جزو وسایل پزشکی هستند و بر طبق قوانین سازمان غذا و دارو آمریکا دستگاه‌های تقویت‌کننده‌ معمولی صدا که در مغازه ها وجود دارد را نمی‌توان به عنوان سمعک فروخت. دستگاه‌های تقویت‌کننده صدای شخصی برای تقویت صداهای محیطی و مناسب افراد نرمال هستند که مشکل شنوایی ندارند. اما سمعک‌ها، تقویت‌کننده‌های پیشرفته‌ای هستند که با توجه به نوع و میزان کم شنوایی و همچنین سبک زندگی فرد طراحی، قالب‌گیری، تجویز و تنظیم می‌شوند. ما در این مقاله قصد داریم شما را با ساختار انواع سمعک و چگونگی خرید سمعک از مراکز شنوایی را توضیح دهیم.

ساختار سمعک

امروزه مدل های مختلف سمعک وجود دارد که اغلب بسیار کوچک هستند و داخل مجرای گوش یا پشت گوش قرار می‌گیرند. تکنولوژی‌های خیلی زیادی داخل آن‌ها تعبیه شده است. اما به‌طور کلی سمعک‌‌ها سه قطعه اصلی دارند:

 • میکروفون (میکروفون امواج صوتی را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌کند.)
 • تقویت‌کننده ( تقویت‌کننده که آمپلی‌فایر خیلی پیشرفته‌ای است، سیگنال‌های الکتریکی را تقویت می‌کند.)
 • رسیور یا بلندگو ( رسیور، بلندگو خیلی کوچکی است که سیگنال‌های الکتریکی را به امواج صوتی تبدیل کرده و به گوش می‌رساند.)

بیشتر سمعک‌ها با باتری کار می‌کنند. طول عمر باتری سمعک بستگی به تکنولوژی و اندازه سمعک دارد. باتری‌های کوچکتر طول عمر کوتاه‌تر و باتری‌های بزرگتر طول عمر بیشتری دارند. میانگین طول عمر باتری سمعک از 5 تا 15 روز است.

انتخاب بهترین سمعک برای شما بستگی به نوع و میزان کم‌شنوایی و سبک زندگی شما دارد.سمعک باید توسط شنوایی‌شناس تجویز شود.

ساختار و اجزای سمعک - دلآوا سمعک

نحوه دریافت و خرید سمعک

اگر شما یا اطرافیانتان کم شنوایی دارید و قصد دارید از سمعک استفاده کنید برای تهیه و خرید سمعک باید به شنوایی‌شناس (ادیولوژیست) مراجعه کنید. شنوایی‌شناس در زمینه شناسایی، تشخیص، توانبخشی و پایش بیماری‌های دستگاه شنوایی و دهلیزی گوش تخصص دارد. ارزیابی، تجویز و تنظیم سمعک، وسایل کمک ارتباطی، پیشنهاد و مشاوره انجام جراحی کاشت حلزون شنوایی و برنامه‌ریزی پروتز کاشت حلزون نیز بر عهده شنوایی‌شناس می‌باشد. از افراد غیرمتخصص نباید سمعک تهیه کنید زیرا ارزیابی، تنظیم و تجویز سمعک در حیطه علمی و کاملا تخصصی می‌باشد.

امروزه تکنولوژی سمعک‌ها پیشرفته‌تر شده و از نظر اندازه هم خیلی کوچک شده‌اند. سمعک‌ها متناسب با نیازهای افراد کم شنوا طراحی می‌شوند و این امکان را به افراد کم شنوا می‌دهند تا در همه جنبه‌های زندگی فعال و با اعتماد به نفس مشارکت داشته باشند. دریافت سمعک شامل 3 مرحله است:

 1. تشخیص: مرحله اول ارزیابی شنوایی و انجام تست شنوایی‌سنجی است. در این مرحله شنوایی‌‎شناس ابتدا با اتوسکوپ گوش فرد را معاینه می کند. سپس تست شنوایی‌سنجی تن خالص و گفتار و در صورت نیاز سایر تست‌های مربوط به شنوایی را انجام می‌دهد. بر اساس نتایج این تست‌ها، شنوایی شناس درباره نوع و میزان کم شنوایی و تاثیر کم شنوایی در ارتباط شما با دیگران و سایر عوارض آن توضیحات لازم را می‌دهد. همچنین اگر نیاز به درمان دارویی یا جراحی داشتید، شما را به متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع می‌دهد.
 2. مشاوره: بعد از تشخیص نوع و میزان کم شنوایی و مشخص شدن نیاز شما به استفاده از سمعک، شنوایی‌شناس درباره سمعک ها از نظر طراحی و تکنولوژی مشاوره‌های لازم را می‌دهد. سپس شما و ادیولوژیست با توجه به نوع و میزان کم شنوایی سبک زندگی، نیازهای شنیداری و بودجه شما در مورد انتخاب سمعک مناسب تصمیم‌گیری می‌کنید. بعد از تصمیم‌گیری در مورد مارک، مدل و قیمت سمعک از گوش های شما قالبگیری می‌شود.
 3. تنظیم و تحویل سمعک: بعد از آماده شدن سمعک و قالب سمعک ها مرحله بعدی تنظیم و تحویل است. در ابتدا قالب یا سمعک از نظر اندازه و راحتی در گوش بررسی می‌شود. قالب سمعک نباید باعث ناراحتی در گوش شود. سپس سمعک بر اساس آستانه‌های شنوایی فرد کم شنوا تنظیم و برنامه‌ریزی می‌شود. طریقه نگهداری، استفاده و شرایط گارانتی در این جلسه برای شما توضیح داده می‌شود. همچنین در این جلسه، شما می‌توانید قرار دادن و برداشتن سمعک روی گوش و تعویض باتری سمعک را بعد از آموزش تمرین کنید.

سوالاتی که قبل از تهیه و خرید سمعک بهتر است بپرسید.

قبل از تهیه و خرید سمعک، این سوالات مهم را از شنوایی‌شناس بپرسید:

 • کدام ویژگی‌ از سمعک برای من بیشتر کارایی دارند؟
 • قیمت سمعک و این‌که با توجه به هزینه بیشتر تکنولوژی‌های پیشرفته‌تر و جدیدتر، آیا ارزش دارد که من از این تکنولوژی‌ها استفاده کنم؟
 • آیا امکان تست دوره آزمایشی وجود دارد؟ شرایط تست سمعک چگونه است؟ برای تست سمعک یا مرجوع کردن بعد از دوره آزمایشی باید هزینه‌ای پرداخت شود؟
 • مدت زمان گارانتی چند سال است؟ آیا گارانتی سمعک بین‌المللی هست؟ گارانتی شامل چه مواردی می‌شود؟
 • برای تنظیم سمعک و ارزیابی شنوایی دوره‌ای در دوران گارانتی باید هزینه پرداخت کرد؟
 • آیا امکان استفاده از تعرفه سمعک بیمه وجود دارد؟

دوره سازگاری و عادت‌پذیری به سمعک معمولا یک تا دو هفته طول می‌کشد. توصیه می‌شود بعد از آن برای تنظیم مجدد به شنوایی‌شناس خود مراجعه کنید. در این جلسه شنوایی‌شناس به سوالات شما پاسخ می‌دهد و سمعک شمارا ارزیابی می‌کند تا حداکثر سودمندی را از سمعک‌تان تجربه کنید. ممکن است نیاز باشد شنوایی‌شناس تنظیمات سمعک شما را کمی تغییر دهد.

انواع سمعک

 1. سمعک‌های داخل گوشی
 • سمعک نامرئی داخل مجرا (IIC)
 • سمعک نامرئی کاملا داخل مجرا (CIC)
 • سمعک داخل مجرا (ITC)
 • سمعک داخل گوشی (ITE)
 1. سمعک‌های پشت گوشی
 • سمعک پشت گوشی (BTE)
 • سمعک پشت گوشی میکرو (Micro BTE)
 • سمعک ریک (RIC)
 • سمعک رایت (RITE)
درباره انواع سمعک ها - دلاوا سمعک

سمعک های کاشتنی یا قابل کاشت (Implantable Hearing Aid)

نحوه کار این سمعک‌ها با سمعک‌های توضیح داده شده در بالا متفاوت است. سمعک کاشتنی (قابل کاشت) کمک می‌کند که انتقال ارتعاشات صوتی به گوش داخلی افزایش یابد.

سمعک کاشتنی گوش میانی

سمعک کاشتنی گوش میانی (MEI) یک وسیله کوچکی است که به یکی از استخوانچه‌های گوش میانی متصل می‌شود. این سمعک به جای تقویت صدای رسیده به پرده گوش، مستقیما استخوانچه‌های گوش میانی را به ارتعاش درمی‌آورد. نتیجه نهایی هر دو تکنیک تقویت ارتعاشات صوتی برای گوش داخلی است.

سمعک کاشت استخوانی

سمعک کاشت استخوانی (Bone conduction devices) یک وسیله کوچک است که به استخوان پشت گوش متصل می‌شود. این سمعک ارتعاشات صوتی را مستقیم از استخوان جمجمه به گوش داخلی منتقل می‌کند. سمعک کاشت استخوانی معمولا برای افرادی است که مشکلات گوش میانی یا کم شنوایی یک‌طرفه دارند.

به علت این‌که برای کاشت این سمعک‌ها نیاز به جراحی است، می‌توانید با متخصص گوش و حلق و بینی درباره مزایا و معایب سمعک‌های کاشتنی مشورت کنید.

آیا همه ی سمعک ها به یک شیوه کار می‌کنند؟

سمعک‌ها از نظر تکنولوژی به دو دسته اصلی آنالوگ یا دیجتیال تقسیم می‌شوند و باتوجه به قطعات الکترونیک استفاده شده در آن‌ها شیوه کارشان متفاوت است.

سمعک آنالوگ

سمعک‌های آنالوگ، امواج صوتی را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل و سپس این سیگنال‌ها تقویت می‌شوند. سمعک‌های آنالوگ قابل‌برنامه ریزی و نیمه دیجیتال(دیجیتال تریمری) در این گروه قرار می‌گیرند. سمعک‌های آنالوگ قیمت پایین‌تری نسبت به سمعک‌های دیجیتال دارند و در حال حاضر دیگر تولید نمی‌شوند.

سمعک دیجیتال

سمعک‌های دیجیتال امواج صوتی را قبل از تقویت به کدهای عددی تبدیل و سپس تقویت می‌کنند. کدها شامل اطلاعاتی درباره زیروبمی و بلندی صدا هستند و با استفاده از آن‌ها می‌توان سمعک را طوری تنظیم کرد که برخی فرکانس‌ها بیشتر تقویت شود. سمعک‌های دیجیتال به شنوایی‌شناس امکان تغییرات بیشتری در تنظیم سمعک را می‌دهد. این سمعک‌ها را می‌توان برنامه‌ریزی کرد تا روی صداهایی که از جهت مشخصی می‌آیند تمرکز کنند. سمعک‌های 100% دیجیتال، سمعک هوشمند و هوشمند وایرلس در این گروه طبقه‌بندی می‌شوند.

بهترین سمعک برای من کدام است؟

شما و شنوایی‌شناس‌ باید سمعکی را انتخاب کنید که برای نیازهای شنیداری و شرایط زندگی شما بهترین انتخاب باشد. انتخاب بهترین سمعک برای شما، به نوع و میزان کم شنوایی بستگی دارد. اگر کم شنوایی دوگوشی باشد معمولا دو سمعک توصیه می‌شود. زیرا دو سمعک سیگنال بیشتر و طبیعی‌تری برای مغز میفرستد و به درک گفتار و جهت‌یابی بهتر و دقیقتر صداها کمک می‌کند.

قیمت سمعک نیز مسئله مهمی است. سمعک‌ها قیمت‌های متفاوتی دارند و مانند هر وسیله دیگری طراحی و ویژگی‌های به‌کار رفته در آن در قیمتش موثر است. البته قیمت به تنهایی تعیین‌کننده بهترین سمعک نمی‌باشد. سمعک شنوایی شما را به گوش طبیعی انسان برنمی‌گرداند ولی سبب می‌‎شود نسبت به قبل خیلی بهتر بشنوید و از بدتر شدن شنوایی شما جلوگیری می‌کند. روزانه باید از سمعک‌ استفاده کنید پس سمعکی انتخاب کنید که برایتان راحت باشد و به‌آسانی بتوانید از آن استفاده کنید.

سخن پایانی

همانطور که گفته شد سمعک‌ها انواع گوناگونی دارند که ادیولوژیست هرکدام را با توجه به نوع کم شنوایی و سبک زندگی فرد برای او تجویز می‌کند. با انتخاب بهترین سمعک دیگر در درک کلمات و جهت یابی صدا مشکل نخواهید داشت. جهت مشاوره خرید سمعک یا تنظیم سمعک خود می‌توانید با دلآوا سمعک در ارتباط باشید.

راه های ارتباط با دلآواسمعک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *