ارزيابی و درمان وزوز گوش

ارزيابی و درمان وزوز گوش

این روزها وزوزگوش بسیار شایع شده است و به علت های مختلف ممکن است برای فرد رخ دهد.طوری که گاهی تمرکز و زندگی فرد را مختل می کند.برای ارزیابی و درمان وزوز گوش ابتدا باید نوع وزوز گوش و علت آن مشخص شود ، سپس به تشخیص و درمان آن بپردازیم.

وزوز گوش چیست؟

وزوز گوش صدایی است که منشاء خارجی ندارد .مثل زنگ زدن، وِزوِز کردن یا سوت کشیدن مداوم در گوش اما وزوز فقط شامل صداهایی مثل صدای سوت نیست و صداهای دیگری مثل صدای غرش، صدای وزوز مشابه صدای حشرات ،صدای هیس را نیز شامل می شود. به چنین صدایی وزوز گوش (Tinnitus)می گویند.

ارزیابی و درمان وزوز گوش/دلآواسمعک/درمان سوت گوش/سمعک برای وزوز گوش
ارزیابی و درمان وزوز گوش

انواع وزوز گوش

وزوز گوش انواع مختلفی دارد. برای ارزیابی و درمان وزوز گوش مشخص شدن نوع آن ضروریست. وزوز می تواند در هر نقطه­‌ای از سر ،در یک گوش یا هر دو گوش شنیده شود. ممکن است همواره وجود داشته باشد. هیچ‌کس دیگری جز شما صداها را نمی­‌شنود چون صدا از منبع خارجی تولید نمی‌­شود. وزوز گوش یا سوت گوش ممکن است متناوب یا پیوسته باشد و بلندی صدای وزوز هم متغیر است. وقتی نویزهای محیطی کم هستند و محیط ساکت است، اغلب بدتر می‌شود، بنابراین ممکن است فرد در محیط ساکت یا شب‌ها هنگام خواب که سکوت هست و سعی می‌کند تا بخوابد بیشتر به آن توجه می کند و آن را بیشتر می شنود.

علل وزوز گوش

بیماری ‌های مختلفی می توانند از علل وزوز گوش باشند اما شایع‌ترین آن ها در معرض سر و صدای بلند قرار گرفتن به مدت طولانی است.بیشتر از 90 درصد افرادی که وزوز گوش دارند درجاتی از کم شنوایی به علت قرار گرفتن در معرض صداهای بلند نیز در آن ها وجود دارد. صداهای بلند باعث آسیب دائمی به سلول‌های موئی حلزون در گوش داخلی می‌شوند.

افرادی مثل نجارها، خلبان‌ها، موزیسین‌های راک، کارگران حفاری، آهنگرها، صافکارها، تراشکارها و افرادی که با دستگاه‌های چمن‌زنی، اره‌های موتوری و اسلحه کار می‌کنند یا زمان طولانی به موسیقی با صدای بلند گوش می‌دهند، در معرض ابتلا به وزوز گوش قرار دارند.

همچنین وقتی فرد به طور ناگهانی در معرض صداهای خیلی بلند باشد هم ممکن است باعث به وزوز گوش دچار شود.  

مصرف بعضی از داروها باعث به آسیب گوش و وزوز می شوند که به آنها داروهای اتوتوکسیک می گویند. بعضی از داروهایی که باعث وزوز می شوند، شامل: 

مصرف آسپیرین با دوز بالا برای مدت طولانی 

داروهای دیورتیک حلقوی مانند بومتانید 

داروهای ضد مالاریا مثل کلروکویین

مصرف بعضی از آنتی بیوتیک ها مثل اریترومایسین و جنتامایسین 

داروهای ضد سرطان مثل وین کریستین

سایر عوامل پزشکی که می تواند باعث وزوز گوش شود شامل:

پیرگوشی

اسپاسم عضلانی در گوش میانی

بیماری منییر

فشار خون بالا

کلسترول بالای خون

آسیب های سر و گردن

اختلالات مفصل تمپورومندیبولار، که باعث احساس درد فک و سر می شود.

اتواسکلروز، بیماری که منجر به سفت‌شدگی استخوانچه‌های کوچک گوش میانی می‌شود.

تجمع بیش از حد جرم گوش و انسداد مجرای گوش

در برخی از افراد ممکن است که با آشامیدن نوشیدنی‌های الکی یا کافئین دار، کشیدن سیگار یا خوردن برخی از غذاهای مشخص وزوز گوش بدتر شود. به دلایلی که هنوز برای محققین کاملا روشن نیست، استرس و خستگی هم به نظر می‌رسد که موثر هستند و باعث بدتر شدن وزوز گوش می‌شوند.

تشخیص وزوز گوش

مراحل تشخیص وزوز گوش شامل تاریخچه گیری پزشکی، معاینات بالینی گوش، انجام تست های شنوایی و آزمون های ارزیابی وزوز می باشد.

آزمون های ارزیابی وزوز، اطلاعات سودمندی در مورد نوع صدای وزوز، فرکانس ، بلندی وزوز و روش درمان آن برای شنوایی شناسان فراهم می کنند. در بعضی مواقع برای اطمینان از نبود بدشکلی یا آسیب در گوش داخلی، تومور، اختلالات عروق خونی و ناهنجاری های دیگر،انجام MRI و سی تی اسکن توصیه می شود.

درمان وزوز گوش

ارزیابی و درمان وزوز گوش نیاز به تشخیص علت آن دارد. بعد از تشخیص علت وزوز، درمان آن بر اساس روش های مختلف موجود و مناسب ترین روش برای فرد انجام می شود.

دارودرمانی وزوز گوش

دارودرمانی وزوز گوش از راه هایی است که می تواند باعث کمتر شدن وزوز در گوش شود. داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب شامل زاناکس، آمیتریپیتیلین و نورتریپتلین در برخی بیماران صدای وزوز را کاهش می دهند. اما برای همه ی بیماران این داروها موثر نیستند و عوارض آن نیز گاها طاقت فرسا می باشد.

عوارض این داروها شامل موارد زیر می باشد :

تهوع

خستگی و ضعف

بینایی تار

یبوست

تغییر سبک زندگی

شما می توانید با کنترل استرستان وزوز را کنترل کنید. استرس علت وجود وزوز نیست اما وجود آن وزوز، را بدتر می کند. همچنین باید از حضور در محیط های پر سر و صدا نیز اجتناب کرد.

سمعک برای وزوز گوش 

بیشتر افراد همراه وزوز گوش کم شنوایی نیز دارند. استفاده از سمعک علاوه بر اینکه باعث جبران کم شنوایی و بهتر شدن آن می شود، باعث حذف و یا کاهش شدت وزوز نیز می شود. سمعک صدای محیط را تقویت می کند و باعث پوشش و عدم شنیدن صدای وزوز توسط کاربر سمعک می شود. علاوه بر این سمعک باعث به وجود آمدن تغییرات نوروپلاستیک در مغز فرد شده و در نتیجه باعث کاهش یا حذف درک وزوز در مغز می شود. بر طبق مطالعه ای در سال 2007، حدود 60 درصد از افراد وزوزی، بعد از استفاده از سمعک، وزوز آن ها کاهش یافته یا کاملا از بین رفته بود. در 22 درصد این افراد وزوز، دیگر کلا شنیده نمی شد.

دستگاه های پوشاننده صدا

وسایل پوشاننده وزوز، دستگاه هایی هستند که صداهای ملایم و خوشایندی را تولید می کنند که باعث پوشش صدای وزوز و پرت شدن حواس فرد به صدای وزوز می شود. ظاهر این وسایل شبیه سمعک می باشد و درون گوش قرار می گیرد. این دستگاه ها می توانند صداهای مختلفی تولید کنند.

درمان وزوز به روش بازآموزی (TRT)

درمان وزوز گوش به روش بازآموزی به توانایی مغز در عادت‌پذیری به سیگنال بستگی دارد، طوری که وزوز گوش در سطح ضمیر ناخودآگاه فیلتر شود و به سطح درک آگاهانه نرسد.

عادت‌پذیری نیازی به تلاش آگاهانه ندارد. مردم اغلب به بیشتر صداها از قبیل صداهای دستگاه‌های تهویه هوا، فن کامپیوتر، صدای یخچال عادت می‌کنند. وجه اشتراک این صداها این است که این صداها مهم نیستند، بنابراین بلند دریافت نمی‌شوند و مغز می‌تواند آن‌ها را نادیده بگیرد.

درمان وزوز به روش بازآموزی دو قسمت دارد:

  1. فرد مبتلا به وزوز گوش از طریق مولدهای صدا هر جا که می‌رود به برخی از صداهای خنثی گوش می‌دهد.
  2. فرد مبتلا به وزوز گوش در جلسات مشاوره شرکت می‌کند.

این روش درمانی وزوز گوش 12 الی 24 ماه طول می‌کشد و احتمال موفقیت با این روش بسیار بالاست.

شناخت درمانی

این روش درمانی نوعی مشاوره است که به فرد کمک می‌کند تا عواکنشش را نسبت به وزوز گوش اصلاح کند. این روش وقتی با دیگر روش‌های درمانی از قبیل پوشاننده‌ها یا دارو درمانی انجام می شود، نتیجه بهتری دارد.

بیوفیدبک

این روش درمانی وزوز گوش ، شیوه‌ای آرام‌بخش برای کنترل استرس است که از طریق تغییر در واکنش افراد به وزوز انجام می شود. در برخی افراد این روش به کاهش وزوز آن ها کمک می‌کند. 

راه های پیشگیری از ابتلا به وزوز

شناخت راه های پیشگیری از ابتلا به وزوز مهم است زیرا با رعایت چند نکته ساده می توان ازین مشکل آزاردهنده دوری کرد.

از گوش دادن به صدا های بلند دوری کنید تا به وزوز مبتلا نشوید. صدای تلویزیون، رادیو و موزیکتان را بیش از حد بلند نکنید. در محیط های کار پر سر و صدا ، از محافظ گوش یا هدفون استفاده نمایید.

تا جای ممکن از دارو هایی که باعث وزوز می شوند اجتناب کنید و از پزشکتان درخواست کنید که در صورت امکان داروی دیگری را جایگزین کند.

اگر افراد همراه وزوز گوششان افت شنوایی نیز داشته باشد استفاده از سمعک میتواند برای آن ها بسیار مفید باشد. زیرا علاوه بر درمان کم شنوایی درمان وزوز نیز انجام میشود.در کلینیک شنوایی دلآواسمعک برای درمان وزوز گوش راه های مختلفی پیشنهاد می شود.برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با ما در تماس باشید.

اینستاگرام دلآواسمعک/وزوز گوش