کم شنوایی جنین در اثر صدای بلند

کم شنوایی جنین در اثر صدای بلند/دلآواسمعک

امروزه با توجه به افزایش آلودگی های صوتی این سوال مطرح میشود که آیا ممکن است کم شنوایی جنین در اثر صدای بلند اتفاق بیوفتد؟

ما در این بخش میخواهیم به بررسی تاثیرات صداهای محیطی بر جنین بپردازیم.

تاثیر سر و صدای محیط بر جنین و مادر

همانطور که مصرف غذا بر رشد کودک تأثیرگذار است، عوامل دیگری مثل صدا نیز بر آن ها اثر می گذارد. موسیقی نرم و در سطح شدت مناسب، کودک و مادر را آرام می‌کند و اثر آن مطلوب است. با این حال، صداهای بلند در طول بارداری می‌تواند باعث اثرات منفی بر روی جنین درحال رشد شود.

صداهای ناگهانی و بلند منجر به افزایش فعالیت کودک می شوند. سر و صداهای خشن هم‌ باعث اختلالات جنینی، کاهش وزن حین تولد، زایمان زودرس می‌شوند و می‌توانند ساختار مغز جنین را تغییر دهند.

وقتی که موسیقی در شدت پایین‌ پخش می‌شود، ضربان قلب جنینی کاهش می‌یابد. این نشانه آن است که به موسیقی توجه میکند. در واقع آنچه که جنین می‌شنود می‌تواند بعد از تولد بر پیشرفت و یادگیری اش تاثیر بگذارد.

جنین‌ها در هفته 25 به سیستم شنوایی می‌رسند و در هفته 28 به موسیقی واکنش می‌دهند. نوزادان می‌توانند موسیقی که شنیده‌اند را به خاطر بسپارند. و به نظر می‌رسد باعث مهارت‌های حرکتی و شناختی بهتر، توسعه سریع زبان، طول عمر بیشتر و خواب بهتر آن ها می‌شود.

همچنین با صدای بلند و یا صداهای غیرمعمول و سر و صدا کار نکنید؛ زیرا می‌تواند سلامت کودک را تحت تأثیر قرار دهد. جنین می‌تواند صدای شما را از هفته 31 حاملگی بشنود. نوزادان صداهایی را که در رحم شنیدند را به یاد می‌آورند و در یادگیری‌شان تاثیر زیادی دارد.

لالایی خواندن برای فرزندتان بسیار عالی است. زیرا باعث میشود پیوندتان با کودکتان افزایش یابد. مطالعات نشان می‌دهد،مادرانی که برای نوزاد در رحمشان آواز می خواندند، کمتر از نوزادانی که مادران‌شان آن را ندیده بودند گریه می‌کردند. نوزادان در ماه های بعد از تولد، موارد کمتری از کولیک(گریه بی وقفه نوزاد) را داشتند.شب‌ها کمتر بیدار می شدند و مادران تحت استرس کمتر بودند.

کم شنوایی جنین در اثر صدای بلند/درمان کم شنوایی با سمعک

صداهای محیط، روی شنوایی نوزاد تاثیر می‌گذارد

گوش طبیعی انسان می‌تواند تا صدای 85 دسی‌بل را بدون آسیب به اعصاب مغزی بشنود.و صدای بالاتر از این شدت، صدای بلند و پر سر و صدا محسوب می شود. گوش اگرچه می‌تواند تا صدای 140 دسی‌بل را بشنود ولی بسیار دردناک است و می‌تواند باعث آسیب دائمی شود.

در هفته 24 بارداری، گوش داخلی ​​و بیرونی کودک توسعه پیدا میکند. و می‌تواند همه‌ی صداهایی که به او می‌رسد را بشنود. قرار گرفتن در معرض صدای بیشتر از 85 دسی‌بل تا 8 ساعت در روز، که معمولا در کارگاه‌ها یا کارخانه‌ها با ماشین‌آلات سنگین این سر و صدای بلند ایجاد می‌شود، باعث کم شنوایی جنین میشود.

در کنسرت‌ها هم صدای بلند بین 110 تا 120 دسی‌بل تولید می‌شود. که قرار گرفتن در معرض آن برای بیشتر از یک ساعت دارای اثرات مشابه می باشد.

وقتی مادر در نزدیکی فرودگاه باشد یا چندبار در روز صدای آژیر می‌شنود باعث تحریک زیاد گوش می‌شود. این مسئله را می‌توان با افزایش ناگهانی حرکات جنین چند دقیقه بعد از آن که در معرض سر و صدا قرار میگیرد مشاهده کرد.

صدای زیاد می‌تواند باعث اختلالات جنینی شود

قرار گرفتن در معرض صدای بلند در زمان زیاد در دوران بارداری باعث ایجاد فشار خون در مادر می‌شود که به طور مستقیم بر جنین تاثیر می‌گذارد. تحقیقات نشان می‌دهد که اختلالات مادرزادی در چنین جنین‌هایی وجود دارد. علاوه بر آن، سطح کورتیزول نیز افزایش می‌یابد. وزن کم هنگام تولد هم یکی دیگر از اثرات منفی قرار گرفتن در معرض صداهای بلند است.

تغییر ساختار مغز جنین

گوش دادن به موسیقی نامناسب در دوران بارداری باعث تغییر قابل توجهی در ساختار مغز جنین می‌شود. این نتیجه‌ی یک مطالعه بر روی حیوانات است و تاثیر مشابه آن بر جنین انسان پیش‌بینی شده است.

در حالی که مطالعات در مورد اثر جانبی صداهای بلند بر روی جنین انسان همچنان در حال پیشرفت است، اطلاعات موجود در حال حاضر به اثرات منفی آن تاکید فراوان دارد. بنابراین، صدای‌های اطراف‌تان را کم کنید و از رفتن به کنسرت‌ها خودداری کنید.

کم شنوایی جنین در اثر صدای بلند/شنوایی سنجی دلآواسمعک
کم شنوایی جنین در اثر صدای بلند

در حین بارداری موارد گفته شده را درنظر بگیرید.و توصیه می شود چکاپ های شنوایی نوزاد خود را در بدو تولد و مراحل بعدی به موقع انجام دهید. تا هرگونه مشکل سریعا شناسایی و اقدامات لازم انجام شود.اگربرای کودکان کم شنوا به موقع تجویز سمعک انجام شود و در کلاس های تربیت شنوایی شرکت کنند میتوانند مانند کودکان نرمال صحبت کنند.مناسبترین سمعک برای کودکان، سمعک پشت گوشی است.برای اطلاعات بیشتر میتوانید با ما تماس بگیرید.یا از خدمات مشاوره آنلاین ما استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *