نویز MRI و کم شنوایی

نویز MRI و کم شنوایی/دلآواسمعک

آیا نویز MRI و کم شنوایی با هم ارتباطی دارند؟

با توجه به سروصدای شدید تولید شده توسط اسکنرهای MRI نگرانی درمورد نویز MRI و کم شنوایی بسیار است. با توسعه اسکنرهای تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) توانایی ما در تجسم غیر تهاجمی مغز،نخاع و دیگر قسمتهای بدن به طور چشمگیری افزایش یافته است. تصاویر MRI به پزشکان کمک میکند تا موارد پزشکی مانند مولتیپل اسکلروزیس،آکوستیک نوروما،سکته مغزی،آسیب مغزی و موارد دیگر را تشخیص دهند. سروصدای شدید آن می توانند به حداکثر فشار صوتی 125.7 تا 130.7 دسی بل برسند و شدت متوسط ​​معادل 110 تا 115 دسی بل دارند. این سر و صدا با شدت بالا می تواند به راحتی باعث از دست دادن شنوایی،کم شنوایی و یا باعث وزوز و صدای گوش یا هایپراکوزیس شود.

محدوده فرکانسی در MRI

نویز تولید شده در MRI عمدتا دارای فرکانس پایین (زیر 1 کیلوهرتز) است. که آسیب این فرکانس برای گوش معمولاً کمتر از سر و صدا در محدوده 4 کیلوهرتز است. با این وجود،منطقی به نظر میرسد که قرارگرفتن درمعرض چنین سروصدای زیادی می تواند منجر به کاهش شنوایی شود.

نویز MRI و کم شنوایی
نویز MRI و کم شنوایی

حد مجاز مواجهه با نویز در MRI

ریسک کاهش شنوایی ناشی از نویز اسکنر MRI را می توان با ارجاع به مقررات اداره ایمنی و بهداشت شغلی ایالات متحده(OSHA)تخمین زد.که شدت،محتوای طیفی و مدت زمان مواجهه با سروصدا را درنظر می گیرد. حداکثر حد مجاز مواجهه با نویز برای مدت 8ساعت 90 دسی بل است. حداکثر حد مجاز مواجهه با نویز با هر نصف شدن مدت زمان 5 دسی بل افزایش می یابد. (یعنی 95 دسی بل برای 4 ساعت ، 100 دسی بل برای 2 ساعت و غیره). اگر یک اسکن معمولی MRI یک ساعت طول بکشد. حداکثر حد مجاز مواجهه با نویز به 105 دسی بل افزایش می یابد. بنابراین،اسکنرهای MRI مدرن می توانند از حداکثر حد مجاز مواجهه با نویز فراتر رفته. و به طور قابل ملاحظه ای منجر به کاهش شنوایی شوند.

استفاده از محافظ های گوش در حین MRI

اگر برای بیماران در حین MRI از محافظ گوش استفاده کنند.باعث می شود که صدای نویز تا 30 دسی بل کاهش یابد.که برای جلوگیری از آسیب دائمی به گوش کافی است.

اگر بیماران بدون استفاده از محافظ گوش MRI انجام دهند. مستعد ابتلا به کم شنوایی ناشی از سر و صدا و خطر از دست دادن شنوایی هستند. به ویژه در افرادی که به اسکن MRI مکرر نیاز دارند.

علاوه بر این ، با استفاده از اسکنرهای MRI قوی تر ، اگر میزان نویز بیش از 150 دسی بل باشد.خطر از دست دادن شنوایی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. در این سطوح شدت ، گوشگیرهای محافظ برای جلوگیری از کاهش شنوایی کافی نخواهد بود. زیرا حتی پس از حداکثر تضعیف ممکن ، نویز با شدت بلندی ناامن باقی می ماند. و می تواند از طریق راه استخوانی منتقل شود.بنابراین ، تولید کنندگان دستگاه MRI باید ماشین های خود را طوری طراحی کنند که مقدار نویز تولیدی آن ها کمتر شود. اتخاذ برخی از تکنیک های کاهش سر و صدا که قبلاً در صنایع خودرو و هواپیما استفاده می شود.ممکن است برای این کار مفید باشد.

نویز MRI و کم شنوایی
نویز MRI و کم شنوایی

در پایان ،باید توجه ویژه ای به موثر بودن محافظ شنوایی در حین اسکن MRI شود. تا خطر کم شنوایی موقت و دائمی کاهش یابد. به همان اندازه هم تولید کنندگان اسکنرهای MRI باید بر کاهش نویز اسکنر تمرکز کنند .

افرادی که باید به طور مکرر MRI انجام دهند بهتر است برنامه چکاپ شنوایی داشته باشند.با مراجعه به دلآواسمعک می توانید از انواع خدمات کلینیک شنوایی ما بهره مند شوید و مشاوره های لازم را دریافت کنید.

اینستاگرام دلآواسمعک/وزوز گوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *