غربالگری شنوایی مدارس

غربالگری شنوایی مدارس/دلآواسمعک

انجام غربالگری های سلامت در مدارس برای شناسایی عوارضی است.که مانع از کسب بهینه مهارت های جسمی و ذهنی می شود. داشتن شنوایی خوب برای زبان آموزی و یادگیری کودک ضروری است. وقتی مشکلات شنوایی زود تشخیص داده شوند. میتوان برای درمان، امکانات آموزشی و بهبود سلامت کلی کودک شرایط بهتری را فراهم کرد.به همین دلیل انجام غربالگری شنوایی مدارس و انجام تست شنوایی سنجی دانش آموزان بسیار مهم است.

اگر کم شنوایی به موقع تشخیص داده نشود. می تواند باعث عدم تکامل سیستم های حسی کودک شود.و مشکلاتی در سیر تکاملی کودک و یادگیری و گفتار و زبان او ایجاد کند. علاوه بر این موارد کودکان کم شنوا دچار مشکلات روانی و افسردگی نیز می شوند. و خانواده آن ها نیز با مشکلات متعددی روبرو می شود. در حالی که بسیاری از موارد کم شنوایی قابل درمان هستند.به همین دلیل تشخیص به موقع کم شنوایی اهمیت زیادی دارد. تا بتوان با درنظرگرفتن تدبیرهای لازم عوارض کم شنوایی را کم کرد.

استفاده از آزمون های غربالگری در کودکان اهمیت ویژه ای دارد. و هر چه غربالگری در سن پایین تری انجام شود، نتایج آن بهتر خواهد بود. هدف از برنامه های غربالگری شنوایی مدارس، شناسایی به موقع کودکان با مشکل شنوایی و ارجاع آنها به متخصصان مورد نظر برای درمان و توانبخشی است.

غربالگری شنوایی مدارس/سنجش شنوایی دلآواسمعک

اهمیت غربالگری شنوایی

طبق آمار مراکز بهداشتی در آمریکا، تعداد افراد مبتلا به کم شنوایی در 30 سال اخیر دو برابر شده است. و 738 هزار نفر در آمریکا کم شنوایی شدید تا عمیق دارند. که 8 درصد آن زیر 18 سال هستند.کم شنوایی شایع ترین اختلال رشدی است که می توان آن را بدو تولد تشخیص داد و پیشگیری کرد. شیوع کم شنوایی در کودکی نیز زیاد است.به دلیل وقوع بیماری های مختلفی که بعدها ایجاد میشود و شناسایی نمیشوند. و این موضوع باعث افت شنوایی اکتسابی می شود.

كودكانی كه مشكل شنوایی دارند. در یادگیری واژگان، دستور زبان، ترتیب كلمات، عبارات اصطلاحی و دیگر جنبه های ارتباطات كلامی دچار مشکل می شوند. علاوه بر این، کم شنوایی مادرزادی یا اکتسابی در نوزادان و کودکان باعث میشود عملکرد تحصیلی آن ها ضعیف شود. همین موضوع سبب ناهنجاری های فردی-اجتماعی و مشکلات عاطفی نیز می شود. حتی کم شنوایی جزیی هم می تواند بر عملکرد اجتماعی و تحصیلی کودک تاثیر بگذارد.

کلاس درس عادی محیطی است که انتقال دقیق و دریافت گفتار برای یادگیری ضروری می باشد. وقتی کودکی کم شنوا باشد کم شنوایی او مانع از دریافت دقیق گفتار به ویژه در کلاس هایی با نویز و سر و صدای زیاد می شود. تاثیرات رفتاری کم شنوایی ظریف بوده و اغلب با سایر اختلالات مثل اختلالات نقص توجهی، ناتوانی های یادگیری، مشکلات پردازش زبانی و تاخیرات شناختی اشتباه گرفته می شود.

وقتی کم شنوایی زود تشخیص داده شود و مداخلات درمانی مناسب در شش ماه اول زندگی صودت بگیرد. از عواقب ناگوار کم شنوایی جلوگیری کرده و یادگیری زبان را آسان تر می کند. شيوع کم شنوايي ناشي از عفونت گوش و علل ديگر کم شنوايي اکتسابی نیز در دوران کودکی زیاد است.و با توجه به این موضوع غربالگري شنوایی دانش آموزان قبل از ورود به مدرسه ضروری است.

چکاپ شنوایی کودکان سن مدرسه/کلینیک شنوایی دلآواسمعک

اهداف غربالگری شنوایی در مدارس

در شنوایی سنجی مدارس هدف ما شناسایی دانش آموزان دارای اختلال شنوایی است. به طوری که این اختلال باعث ضعف تحصیلی آنها شود.در این صورت ارجاع داده می شوند تا اقدامات لازم صورت گیرد.

اهداف :

بالا بردن سطح مطلوب شنوایی برای همه دانش آموزان

پیشگیری از مشکلات شنوایی که بر سلامت و یادگیری دانش آموزان تاثیر منفی بگذارد

شناسایی دانش آموزان با مشکلات شنوایی

آگاه کردن والدین از مشکل شنوایی فرزندانشان و پیگیری وضعیتش با ارجاع به ادیولوژیست یا متخصصین شنوایی

آگاه کردن معلمان از دانش آموزان با مشکلات شنوایی و ارائه توصیه هایی در مورد محیط کلاس ها و امکانات آموزشی مناسب برای دانش آموزان کم شنوا توسط متخصصین شنوایی.

چه زمانی چکاپ شنوایی باید انجام شود؟

بعد از غربالگری بدو تولد، توصیه می شود غربالگری شنوایی در سنین 3، 7، 9، 11 و تا 21 سال ادامه داده شود. در صورت وجود کم شنوایی به صورت فعال پیگیری شود و مداخلات درمانی لازم صورت گیرد. ریسک های کم شنوایی شامل سابقه ی خانوادگی کم شنوایی، بیماری های عفونی خاص، مشکلات ژنتیکی، ضربه به سر ،مشکلاتی که هنگام تولد کودک ممکن است ایجاد شود و … می باشد.

سن مهم در غربالگری شنوایی مدارس

چه زمانی دانش آموزان به متخصصین شنوایی و یا ادیولوژیست ها ارجاع می شوند؟

غربالگری به طور کامل کم شنوایی را شناسایی نمیکند. بلکه کودکان با خطر ابتلا به کم شنوایی را تشخیص میدهد. و برای انجام تست های دقیق تر و تشخیصی ارجاع داده می شوند. برای تشخیص دقیق کم شنوایی،انجام آزمون های جامع شنوایی در کلینیک شنوایی سنجی الزامی است. در صورتیکه که کودک در آزمون غربالگری شنوایی رد شود همان روز یک تست شنوایی مجدد از او گرفته می شود. و اگر دوباره کودک رد شد برای انجام تست جامع شنوایی باید به کلینیک های شنوایی سنجی ارجاع داده شود.اگر کودک قادر به انجام و پاسخدهی درست نباشد باید به کلینیک های شنوایی سنجی برای کسب پاسخ با روش های دیگر ارجاع داده شود.

چه کسی غربالگری شنوایی مدارس را انجام می دهد؟

غربالگری کودکان برای اختلالات شنوایی نیاز به تخصص تکنیکی و حرفه ای در زمینه ی شنوایی دارد. برنامه غربالگری شنوایی مدرسه باید توسط ادیولوژیست باتجربه طراحی، پیاده سازی و نظارت شود.

اگر شما نیز کودک در سن مدرسه دارید میتوانید برای چکاپ شنوایی اش به کلینیک دلآواسمعک مراجعه کنید.تا با دستگاه های پیشرفته به صورت کاملا تخصصی، وضعیت شنوایی کودک شما بررسی شود.و مشاوره های لازم را دریافت کنید.برای اطلاعات بیشتر و وقت دهی میتوانید با شماره های موجود تماس بگیرید.یا برای ما پیغام بگذارید تا با شما تماس گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *