• آدرس تهران خیابان قاءم مقام فراهانی کوچه 6 پلاک 24 طبقه همکف
تلفن تماس :  021-93111027 09120338201

سمعک چیست؟

سمعک چیست؟/تاریخچه سمعک/دلآواسمعک/انواع سمعک/موارد استفاده از سمعک
سمعک چیست؟

سمعک چیست؟ سمعک یک وسیله الکتریکی کوچک است که در داخل گوش یا پشت گوش قرار میگیرد . به افرادی که دچار کم شنوایی هستند کمک میکند تا صداها را بهتر بشنوند و بتوانند با دیگران ارتباط برقرار کنند. سمعک ها دارای انواع کیفیت ، تعداد باند و کانال های متعددی هستند. با تقویت کننده های صدا یا بلندگو هایی که افراد در لوازم پزشکی ها یا جاهای متفرقه به عنوان سمعک میشناسند از نظر کارایی کاملا متفاوتند ولی از نظر ظاهر شباهت بسیاری دارند.

این وسایل که به عنوان سمعک به شما فروخته می شود فقط باعث بلندتر شدن صدا و آسیب به شنوایی شما میشوند . برای شنوایی هر فرد به طور اختصاصی تنظیم نمی شوند و به مرور باعث بدتر شدن شنوایی میشوند.

سمعک ها ابتدا به صورت آنالوگ بوده اند و بعدها به صورت سمعک دیجیتال و در نهایت به صورت سمعک هوشمند در دسترس قرار گرفتند.

تاریخچه سمعک

برای آن که بفهمید سمعک چیست؟ بهتر است ابتدا با تاریخچه آن آشنا شوید. در طول تاریخ دانشمندان به این نتیجه رسیدن معمولا انسان ها وقتی با کم شنوایی رو به رو میشدند از یک ابزاری برای بلندتر کردن صدا استفاده میکردند.ابداع شیپور های شنوایی در تاریخچه سمعک که در قرن 18میلادی اتفاق افتاد از مهمترین مواردیست که حتما باید به آن اشاره کرد.این شیپورها عملکرد درستی نداشتند و تا حدی توانستند رضایت افراد را جلب کنند.

بعد ها با اختراع سمعک در درمان افراد کم شنوا تحولی بزرگ ایجاد شد . امروزه در تمام دنیا سمعک ها با توجه به نیاز های افراد و شیوه زندگی و افت شنوایی آن ها توسط متخصص شنوایی شناس ( ادیولوژیست ) تجویز و تنظیم میشود و باعث زندگی راحتتر و ارتباط بهتر افراد شده است.

انواع سمعک چیست؟

انواع سمعک بر اساس فناوری های ساخت:

سمعک آنالوگ:

سال ها سمعک های آنالوگ تنها سمعک موجود در بازار بودند. و امروزه به صورت محدود در دسترس هستند. سمعک آنالوگ همه ی صدا ها را به یک اندازه تقویت میکند.و نمیتواند صدای همهمه  را از صدای اصلی تمایز دهد. سمعک جیبی در دسته ی سمعک های آنالوگ قرار میگیرد .

سمعک چیست؟/سمعک آنالوگ/انواع سمعک/خرید سمعک/شکل سمعک/سمعک پشت گوشی
سمعک آنالوگ

سمعک دیجیتال:

نسل بعدی سمعک ها سمعک های دیجیتال هستند. این سمعک ها  قطعه ی کوچک کامپیوتری محسوب میشوند. و امواج صوتی را شناسایی و تقویت میکنند و یا آنها را تغییر می دهد. 
سمعک های دیجیتال کانال های متعددی برای افزایش کیفیت صدا و تطابق پذیری بیشتر با نیاز های شنوایی کاربر دارند.و باعث کاهش بروز فیدبک یا صدای سوت می شوند. معمولا نسبت به سمعک های آنالوگ کوچکتر و سبک تر هستند.

سمعک چیست؟/سمعک دیجیتال/خرید سمعک/سمعک پشت گوشی/دلآواسمعک/سمعک ظریف
سمعک دیجیتال

سمعک هوشمند:

سمعک های هوشمند نسل پیشرفته سمعک های دیجیتال هستند. و قابلیت شناسایی محیط و تطبیق پذیری با محیط را دارند.سمعک های هوشمند صدای گفتاری را تقویت کرده و صداهای مزاحم را کاهش می دهند. سمعک های هوشمند میکرفون جهت دار، تکنولوژی حذف صدای باد و برنامه ثبت عادت های شنیداری دارند. که این موارد باعث می شوند کاربر در همه ی محیط ها صدایی با وضوح بالا را بشنود.

سمعک چیست؟/سمعک هوشمند/دلآواسمعک/سمعک ضد آب/خرید سمعک
سمعک هوشمند

سمعک فراهوشمند (هوشمند وایرلس):

سمعک های فراهوشمند که با نام سمعک هوشمند وایرلس یا سمعک وایرلس نیز شناخته می شوند. جدیدترین تکنولوژی سمعک ها را دارند. دارای قابلیت اتصال بی سیم به یکدیگر،درک فضایی360 درجه، قابلیت اتصال مستقیم به تلفن همراه برای تنظیم صدای سمعک، تغییر برنامه، مکالمه و حتی شنیدن موزیک هستند. سمعک های وایرلس می توانند بدون واسطه به تلوزیون هوشمند وصل شوند. و کاربر سمعک میتواند صدای تلویزیون را با وضوح عالی بشنود.
دارای قدرت پردازش بالا و شنوایی نزدیک به شنوایی طبیعی با استفاده از اتصال بی سیم دو سمعک هستند.

سمعک چیست؟/سمعک فراهوشمند وایرلس/دلآواسمعک/سمعک بولوتوثی/سمعک گوش/تنظیم سمعک/سمعک بی سیم
سمعک فراهوشمند وایرلس

سمعک نامرئی:

سمعک نامرئی نوعی سمعک دیجیتال یا هوشمند است. در داخل مجرای گوش قرار می گیرد و کمترین دید را دارد و هیچ کس نمی تواند متوجه وجود آن شود. در تجویز سمعک نامرئی مهمترین مسئله اندازه کانال گوش فرد و مقدار کم شنوایی او است. برای اطلاع از اینکه آیا میتوانید از سمعک نامرئی استفاده کنید یا نه با شماره تلفن های دلآواسمعک تماس گرفته و برای مشاوره حضوری وقت بگیرید.

سمعک چیست؟/سمعک نامرئی/دلآواسمعک/سمعک داخل گوشی/سمعک پنهان/خرید سمعک/فروش سمعک
سمعک نامرئی

انواع سمعک بر اساس شکل ظاهری:

سمعک ها از نظر ظاهری به سه دسته ی داخل گوشی، پشت گوشی و پشت گوشی ظریف (رسیور در کانال) تقسیم بندی می شوند. هر کدام از این سمعک ها مزایا و معایبی دارند. از طرف دیگر انتخاب ظاهر سمعک بستگی به میزان و نوع کم شنوایی فرد نیز دارد. 

سمعک چیست؟/انواع سمعک/مشاوره سمعک/آشنایی با سمعک ها/ساختار سمعک/بهترین تجویز سمعک
انواع سمعک

برای اطلاعات بیشتر از انواع سمعک ها بر اساس تکنولوژی در قسمت صفحه اصلی میتوانید این مطالب را مشاهده کنید.

موارد استفاده از انواع سمعک

در کم شنوایی های حسی-عصبی ، انتقالی و یا آمیخته است .وقتی کسی دچار کم شنوایی می شود و با دارو قابل درمان نیست متخصص شنوایی شناس (ادیولوژیست) با توجه به شرایط فیزیکی فرد ، میزان افت شنوایی و سلیقه و بودجه مراجعه کننده برای او سمعک تجویز می کند.

سمعک ها معمولا قادر به درمان عصب شنوایی نیستند بلکه باعث بهبود کم شنوایی و جلوگیری از بدتر شدن شنوایی فرد و بهتر شدن ارتباط و کیفیت زندگی او میشوند می شوند.

چه کسانی نیاز به سمعک دارند؟

بهترین راه ارزیابی برای اینکه مشخص شود چه کسانی نیاز به سمعک دارند انجام تست شنوایی سنجی است . داشتن علائم زیر نیز نشان دهنده ی کم شنوایی و نیازمند مراجعه به شنوایی شناس می باشد.

1.در درک کلمات در محیط های پر سروصدا مشکل دارید.

2.در شنیدن صدای محیطی مثل شنیدن صدای پرندگان مشکل دارید.

3.در شنیدن حروف صامت مثل س، ش، ب، پ… مشکل دارید.

4.دائما از دیگران میخواهید تا صحبت هایشان را تکرار کنند.

5.فکر میکنید دیگران مدام زیرلب صحبت میکنند.

6.دیگران به شما میگویند کم شنوایی دارید.

7.صدای تلوزیون یا رادیو را بیش از حد بلند میکنید.

8.صدای افراد را از پشت تلفن خوب نمیشنوید.

9.علاقه ای به شرکت در مکالمات و مجامع عمومی ندارید.

10.در شنیدن صدای بچه ها یا خانم ها مشکل دارید.

11.دچار وزوز گوش ( صدای گوش ) شده اید.

اجزای سمعک

 سمعک دارای سه جزء مهم است:

. میکروفن

. مدار پردازنده

. رسیور

کار میکروفن سمعک دریافت امواج صوتی براي تبدیل صدا به سیگنال الکتریکی

قسمت مهم یک سمعک مدار پردازشگر آن یا بورد سمعک میباشد. در مدار پردازنده سمعک تمامی سیگنال های الکتریکی دریافت شده از سوی میکروفن پردازش و سپس تقویت میشود.

3بعد از پردازش و تقویت سیگنال ها به وسیله بلندگوی سمعک یا رسیور دوباره به امواج صوتی تبدیل میشود و به گوش استفاده کننده میرسد.

باتري نیز براي فراهم آوردن توان مورد نیاز تقویت کننده مورد نیاز است.

سمعک چیست؟/اجزای سمعک/تعمیر سمعک/تعویض سمعک
اجزای سمعک

کلینیک شنوایی و تجویز سمعک دلآوا

ما در کلینیک دلآواسمعک کلیه تست های تخصصی شنوایی، تجویز و تنظیم انجام سمعک ها متناسب با بودجه و سلیقه فرد بر اساس آخرین دستاورد های علمی دنیا ، ارزیابی و درمان وزوز گوش، مشاوره رایگان سمعک را ارائه میدهیم.

برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان میتوانید از طریق راه های ارتباطی موجود با ما در تماس باشید.

اینستاگرام دلآواسمعک/وزوز گوش

مطالب

آخرین مطالب سایت

از کجا سمعک بخریم؟

سوال خیلی از افرادی که دچار افت شنوایی می شوند و کاندید دریافت سمعک هستند. این است که…

از کم شنوایی و ناشنوایی چه می‌دانید؟

به ناتوانی جزئی یا کامل در شنیدن صداها اختلال شنوایی (کم شنوایی یا ناشنوایی) گفته می‌شود. میزان آن…

انواع سمعک ها را در شکل های مختلف بشناسید.

سمعک یک وسیله ارزشمند و مفید برای افراد دچار مشکل شنوایی است.که باعث تقویت گوش می شود و…