سمعک پشت گوشی BTE

سمعک پشت گوشی BTE/دلآواسمعک/تجویز سمعک پشت گوشی
سمعک پشت گوشی BTE

سمعک ها انواع مختلفی دارند. که یکی از طبقه بندی انواع سمعک از لحاظ ظاهری می باشد. همانطوری که از اسم این سمعک مشخص است. سمعک پشت گوشیBTE در پشت لاله گوش قرار می گیرد . از طریق لوله یا سیمی به قالب گوش وصل شده و صدا به درون مجرای گوش انتقال داده می شود.

این سمعک شامل قطعات الکترونیکی،کنترل ها، باتری و میکروفون است.

بلندگو یا رسیور ممکن است داخل سمعک باشد و یا داخل گوش قرار بگیرند(سمعک های RIC)

سمعک های RIC اندازه ای کوچکتری نسبت به دیگر سمعک های پشت گوشی دارند.

انواع مختلف سمعک پشت گوشی

از نظر اندازه و قدرت پوشانندگی افت شنوایی انواع مختلف سمعک پشت گوشی شامل 4 مدل است.

  1. پشت گوشی مینی (Mini BTE) : بسیار کوچک و ظریف هستند . به‌­طور کلی کاهش شنوایی خفیف تا متوسط ​​یا شدید را پوشش می‌دهند. این نوع سمعک‌­ها اغلب با لوله­‌های نازک تجویز می­­شوند.
  2. پشت گوشی استاندارد (Standard BTE) :کمی بزرگتر از مدل مینی بوده و معمولاً ویژگی‌های بیشتری در اختیار شما قرار می­‌دهد ، ویژگی ها شامل تله‌­کویل، کلید تغییر برنامه و ولوم بلندی صدا است. این مدل سمعک برای کاهش شنوایی خفیف تا شدید مناسب است. در این نوع سمعک­‌ها می­‌توان لوله‌های معمولی یا نازک استفاده کرد.
  3. پشت گوشی قوی (Power BTE) : برای پوشش دادن کم شنوایی شدید طراحی شده اند. تقریباً همیشه کلید تغییر برنامه، ولوم بلندی صدا، تله‌­کویل و معمولاً قابلیت استفاده از سیستم‌های اِف‌اِم (FM) را دارند. این نوع سمعک‌­ها به­‌طور معمول با قالب­ سمعک و لوله‌های معمولی تجویز می­‌شوند.
  4. پشت گوشی خیلی‌قوی (Superpower BTE) : برای کم شنوایی شدید تا عمیق خوب است. حتی سمعک‌­های سوپرپاور امروزی نیز در مقایسه با مدل‌های قدیمی‌­تر بسیار کوچک شده‌اند. این سمعک­‌ها نیز دارای ویژگی کلید تغییر برنامه، ولوم بلندی صدا، تله­‌کویل و قابلیت اتصال به سیستم‌­های اِف‌اِم (FM) هستند. با قالب­ و لوله‌­های معمولی تجویز می‌شوند.

معایب سمعک های پشت گوشی           

در بیشتر مواقع به دلیل دیده شدن سمعک و اندازه آن افرادی که از این سمعک ها استفاده می کنند رضایت خاطر ندارند اما این مسئله مثل گذشته نیست زیرا امروزه سمعک های پشت گوشی ظریف تر و کوچک تر وارد بازار شده اند و رضایت کاربران را جلب کرده اند.

مزایای سمعک‌­های پشت گوشی

سمعک‌­های پشت گوشی به دلایل مختلف از بهترین انواع سمعک­‌ها هستند. مزایای سمعک‌­های پشت گوشی شامل:

  • کنترل قوی: این نوع سمعک ها معمولاً دستگاه­‌هایی بسیار کاربردی هستند که گزینه‌­های برتر کنترل کاربر را دارند.
  • تله‌­کویل: تقریباً همه آن ها به جز بعضی از مدل­‌های Mini BTE دارای تله‌کویل هستند.
  • بسیار قابل اعتماد:  برای انواع کم شنوایی‌ها انتخاب خیلی خوبی هستند و معمولا طول عمر بیشتری دارند و کمتر خراب می‌شوند.
  • کاربری آسان: استفاده از آن‌ها آسان است و برای این مدل سمعک ها اکثر سایز های باتری مختلف وجود دارد، حتی اگر کسی مهارت دستی محدودی داشته باشد می تواند از این نوع سمعک استفاده کند.

قیمت سمعک های پشت گوشی

تمام سطوح قیمتی در برند های متعبر و مطرح سمعک وجود دارند.

هرچه تکنولوژی و وایرلس بودن ، هوشمندی و شفافیت صدای سمعک بیشتر شود قیمت نیز بیشتر می شود.

در ایران سمعک های پشت گوشی از حدود 1 میلیون تومان شروع میشوند و میتوان گفت تمامی سمعک های جدید و امروزی تکنولوژی دیجیتال و یا هوشمند و فراهوشمند دارند. و سمعک های آنالوگ کاملا منسوخ شده اند. اما میتوان گفت کسانی که از سمعک های آنالوگ استفاده کرده اند با توجه به عادت پذیری مغز و سیستم های عصبی شنوایی میل چندانی به سمعک های هوشمند و دیجیتال ندارند و به صدای آن سختتر عادت می کنند.

مراقبت از سمعک های پشت گوشی

مراقبت از سمعک های پشت گوشی بسیار آسان است. در مدل هایی که قالب گوش با شلنگ دارند برای تمیز کردن جرمی که داخل قالب است باید قالب را از سمعک جدا کرد . سپس در داخل آب و صابون انداخت و بعد از اینکه قالب به صورت کامل خشک شد از آن استفاده کرد.

خود سمعک نیز در معرض رطوبت و یا گرد و غبار نباید قرار بگیرد حتی در مدل های ضد آب چون باعث کوتاه شدن طول عمر سمعک می شود.

این سمعک ها برای چه سنی مناسب است ؟

در سمعک های پشت گوشی محدودیت سنی وجود ندارد . از کودکان تا افراد مسن میتوانند با افت شنوایی مختلف از این نوع سمعک ها استفاده کنند.

حتی متخصصین شنوایی شناس توصیه میکنند که برای کودکان تا سن 7 سالگی و برای افراد مسن که توانایی زیادی ندارند تا جای ممکن سمعک پشت گوشی مناسب تجویز شود.

این سمعک ها بیشتر بر اساس افت شنوایی تجویز میشوند. و قدرت های مختلفی دارند و متخصص شنوایی سنجی بهترین سمعک را از لحاظ کیفیت معرفی و تجویز می کند.

این سمعک برای چه افت شنوایی مناسب است ؟

به طور کلی سمعک های پشت گوشی خروجی صدای بالاتری فراهم می کنند. و قدرت بیشتری دارند و برای افت های شدید مناسب ترند. با این وجود انعطاف پذیری بالایی دارند. و تقریبا همه انواع کم شنوایی را پوشش می دهند و مورد استفاده قرار می گیرند .

اندازه آنها بستگی به خروجی صدای مورد نیاز،مکان رسیور و دارا بودن تله کویل و ویژگی های دیگر دارد.

این سمعک ها عمر بالایی دارند و به آسانی تعمیر می شوند و کار کردن با آنها آسان است.

باتری سمعک های پشت گوشی

تمامی سایز باتری های 10 ،312، 13 ، 675 در مدل های مختلف سمعک های پشت گوشی کاربرد دارند . هر چقدر اندازه و قدرت سمعک بیشتر باشد باتری آن بزرگ تر است.

بزرگ بودن و یا کوچک بودن باتری به قدرت رسیور و نوع افت شنوایی شما بستگی دارد. هر چقدر افت شنوایی کم تر باشد اندازه سایز باتری کوچکتر است . (مانند باتری شماره 10) اما هر چقدر افت شنوایی بیشتر باشد و رسیور سمعک قوی تر و باتری سمعک بزرگتر است . (مانند باطری شماره 675)

امیدوارم اطلاعات کافی در مورد سمعک های پشت گوشی به شما ارائه داده باشیم. چنانچه هر گونه سوالی در رابطه با سمعک های پشت گوشی داشتید میتوانید از طریق شماره های موجود با مرکز دلآواسمعک تماس گرفته و اطلاعات لازم را کسب کنید.

اینستاگرام دلآواسمعک/وزوز گوش