سمعک‌ها و کاهش ابتلا به آلزایمر و افسردگی

سمعک‌ها و کاهش ابتلا به آلزایمر و افسردگی/دلآواسمعک

سمعک ها احتمال ابتلا به زوال عقل، افسردگی و زمین خوردن را کاهش می‌دهند.

در مطالعات اخیر ارتباط بین سمعک ها و کاهش ابتلا به آلزایمر و افسردگی مشاهده شده است.محققان در مطالعات جدید سالمندان کم شنوا که از سمعک استفاده می‌کنند.را با افراد سالمندی که برای آن ها درمان کم شنوایی انجام نشده مقایسه کرده اند. سمعک ها احتمال خطر ابتلا به زوال عقل، افسردگی یا اضطراب در سه سال آینده و احتمال زمین خوردن را کاهش می دهند.

در ایالات متحده، تقریباً از هر 4 نفر 1 نفر در محدوده سنی 74-65 سال مبتلا به کم شنوایی می باشد. در افراد بالای 75 سال، این رقم 1 از 2 است.

بااین‌حال، فقط نیمی از این افراد کم شنوا از سمعک استفاده می‌کنند.همچنین در آمارها همچنین مشاهده شده که میزان استفاده از سمعک در کشورهای پیشرفته بیشتر است.

ممکن است سمعک‌ها برای بهبود سلامتی شما بیشتر از بهبود شنوایی شما مفید باشند.مطالعات جدید نشان می‌دهد.که سالمندان مبتلا به کم شنوایی با استفاده از سمعک می‌توانند خطر ابتلا به زوال عقل (Dementia) را کاهش دهند.

کم شنوایی اثرات آلزایمر را تشدید میکند. در مبتلایان به آلزایمر و کم شنوایی برقراری ارتباط سخت شده.و احساس سردرگمی و انزوای اجتماعی را افزایش میدهد. به دلیل کاهش شنوایی عدم پاسخ به گفتار و کلام.منجر به کاهش عملکردهای شناختی در بیشتر این بیماران می شود. مطالعات نشان می دهد افرادی که آلزایمر دارند و از سمعک استفاده می کنند.نسبت به افراد آلزایمری کم شنوا که سمعک ندارند ، 50% عملکرد حافظه بهتری دارند .

سمعک‌ها و کاهش ابتلا به آلزایمر و افسردگی/کلینیک شنوایی دلآواسمعک
سمعک‌ها و کاهش ابتلا به آلزایمر و افسردگی

کاهش شنوایی باعث ایجاد تغییرات شده و خطر زوال عقل را افزایش می دهد. این تغییرات به 2 صورت بیان می شود:

– آتروفی یا کوچک شدن مغز

هنگامی که بخش شنوایی مغز فعالیتش کم شود.سلولهای مغز در این ناحیه کوچک شده و ریزش پیدا می کند.و این کاهش نسبت به افراد طبیعی با افزایش سن بیشتر دیده می شود .

– اضافه کاری مغز

وقتی فرد دچار کم شنوایی میشود و انرژی بیشتری برای گوش دادن صرف می کند. و این باعث کاهش انرژی مغز شده.و بر روی کارکردهای دیگر مهم مغز مثل حافظه ، تمرکز و تفکر و … اثر منفی داشته.و انرژی کمتری را بر روی این مورد اختصاص میدهد.و این ممکن است زمینه ساز اختلالات شناختی در فرد شود.

زوال عقل و کم شنوایی

در گذشته زوال عقل با کم شنوایی مرتبط بوده است. در حقیقت، کاهش توانایی خوب شنیدن در سنین بالاتر، یک عامل خطر برای زوال عقل است.

در مطالعات قبلی نشان داده‌اند.که کم شنوایی در واقع می‌تواند یک نشانه هشداردهنده‌ برای کاهش مسائل شناختی در مردان باشد.

مطالعه دیگری نشان داده شد.که افراد مبتلا به کم شنوایی مرکزی در مقایسه با افراد بدون کم شنوایی، دو برابر احتمال دارد.که دارای اختلال شناختی خفیف باشند.

به نظر می‌رسد از بین رفتن حواس خاص، مثل بینایی و شنوایی، پیش‌‌آگهی ابتلا به زوال عقل است.و نه مسائل دیگر. بااین‌حال، حفظ بینایی و شنوایی می‌تواند تا 75 درصد از شناخت ذهنی محافظت کند.

در مطالعات اخیر، با بررسی بیشتر محققان درباره این موضوع که سمعک چقدر می‌تواند مردم را از مشکلات شناختی محافظت کند.و چرا بیشتر مردم از آن استفاده نمی‌کنند.دریافتند که فقط 12 درصد از افراد کم شنوا از سمعک استفاده می‌کنند.

الهام محمودی، اقتصاددان بهداشت در گروه پزشکی خانواده دانشگاه میشیگان و نویسنده اصلی این تحقیق گفت: ما از قبل آگاهیم كه افراد کم شنوا از نظر سلامت عمومی مشکلات بیشتری دارند.ولی این مطالعه به ما اجازه می‌دهد تا اثرات مداخله را ببینیم.و به دنبال ارتباط بین سمعك و پیامدهای سلامتی باشیم. اگرچه نمی‌توانیم بگوییم که سمعک ها از این شرایط جلوگیری می‌کنند. اما تأخیر در شروع زوال عقل، افسردگی و اضطراب و خطر زمین خوردن.می‌تواند برای بیمار و همچنین از نظر هزینه برای بیمه‌ها قابل‌توجه باشد.

درمان کم شنوایی با سمعک
سمعک‌ها و کاهش ابتلا به آلزایمر و افسردگی

استفاده از سمعک

در مطالعات تفاوت زیادی در مراقبت‌های بهداشتی و دسترسی بین مبتلایان به کم شنوایی وجود دارد. احتمال بیشتری دارد که مردان کمشنوا از سمعک استفاده کنند. 3/13 درصد از آن‌ها، در مقایسه با فقط 3/11 درصد از زنان، این کار را انجام دادند.

تفاوت‌های نژادی حتی بیشتر بود. 6/13 درصد از افراد سفید پوست مبتلا به کم شنوایی.8/9 درصد از آمریکایی‌های آفریقایی تبار و 5/6 درصد از لاتین‌ها این کار را انجام داده‌اند. همچنین از نظر جغرافیا، تعداد بیشتری از افراد ساکن در قسمت شمال مرکزی در مقایسه با ایالت‌های کوهستانی از سمعک استفاده می‌کردند.

عوامل مربوط به ارتباط بین استفاده از سمعک و مسائل شناختی، متنوع و پیچیده هستند. این احتمال وجود دارد.که رفع نکردن کم شنوایی منجر به از بین رفتن تعادل و تحریک مغز شود.این مسئله استقلال شما را محدود کرده و باعث شود که از نظر اجتماعی منزوی‌تر شوید.

بااین‌حال، محققان می‌دانند که تجویز سمعک برای افراد کم شنوا ابزاری برای کاهش سرعت رشد زوال عقل است.

برای اطلاعات بیشتر درباره سمعک ها و استفاده از مشاوره رایگان سمعک کلینیک دلآوا .میتوانید با شماره های موجود با ما تماس بگیرید.یا برای ما پیغام بگذارید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *