رشد شنوایی کودکان

رشد شنوایی کودکان/دلآواسمعک

شما هم حتما کنجکاو شده اید که رشد شنوایی کودکان چگونه است،از چه زمانی شروع می شود،در هر سنی کودک چه واکنش هایی باید داشته باشد،برای بهتر شدن و کمک به رشد شنوایی کودکان چه اقداماتی لازم است و تست شنوایی سنجی کودکان چه زمانی انجام می شود.سعی ما بر این است که در این مطلب به طور مختصر به سوالات شما پاسخ دهیم.

حس شنوایی کودکتان چگونه رشد میکند؟

رشد شنوایی کودکان از حدود هفته 23 تا 27 حاملگی، شروع می شود. ضربان مداوم قلب شما واضح ترین صدا برای اوست. همچنین صدای صحبت کردن شما را می شنود. بنابراین، هنگام تولدش با صدای شما آشناست.

رشد شنوایی کودکان/دلآواسمعک/ سمعک کودکان

شنوایی بعد از تولد

شنوایی کودک شما بالافاصله بعد از تولد چک می شود.وبه کودکانی که زودتر به دنیا آمده اند یا به دلایل مختلف دیگر در NICU بستری بوده اند توصیه می شود که بین 3تا 4 ماهگی تست شنوایی ABR نیز انجام دهند.

گاهی کودکان با شنوایی عالی به سروصداهای اطراف توجهی نشان نمی دهند.اگر کودک شما با وجود صدای زنگ تلفن یا صداهای دیگر خوابیده است نگران نباشید.احتمالا به خوابیدن نیاز دارد.

با بزرگتر شدن کودک، او از شنوایی اش برای بدست آوردن اطلاعات زیادی از جهان اطرافش استفاده می کند.ولی برای پاسخگویی و درک تمام چیزهایی که میشنود،به مدت زمان بیشتری نیاز دارد.

رشد شنوایی کودکان
رشد شنوایی کودکان

شنوایی نوزاد از تولد تا ۱۲ ماهگی

از تولد تا ۳ ماهگی

در حدود 3ماهگی، بخش هایی از مغز کودکتان که به زبان و شنوایی کمک می کند،پذیراتر می شود.

به صدای ناگهان بلند واکنش نشان میدهد. یعنی میتواند از جا بپرد، مبهوت شود، شیر خوردنش متوقف شود یا حتی سریع تر شود، از خواب بیدار شود، گریه کند و … .

از ۴ تا ۶ ماهگی

  • با چشمانش صدا را دنبال میکند.
  • تغییرات در تون صدا را متوجه میشود.
  • اسباب بازی های صداساز را میشناسد.
  • موسیقی را متوجه میشود.
  • می تواند غان و غون و صداسازی های مختلفی انجام دهد.
  • صدا به راحتی بیدارش می کند.

از ۷ تا ۱۲ماهگی

  • سرش را به سمت صدا می چرخاند.
  • هنگام صحبت با او، کاملا گوش می دهد و دقت میکند.
  • کلمات ساده مانند“نه” و “بابا” و “ماما” و … را متوجه میشود.
  • شروع به تقلید صداهای گفتاری خیلی ساده میکند.

کودک ممکن است دهان شما را هنگام صحبت کردن بادقت نگاه کند.و اطلاعاتی که میبیند با آنچه که میشنود را ترکیب کند.هر زمان که شما صحبت میکنید کودک درباره صداها،ریتم و الگوهای مختلف یاد میگیرد.پس تا جایی که میتوانید با او صحبت کنید.تلوزیون و رادیو را خاموش کنید.تا بتواند صدای شما را بدون حواس پرتی بشنود.و فرصتی برای پاسخدهی به او بدهید.او عاشق این است که شما به آنچه که می گوید،علاقه نشان دهید.

رشد شنوایی کودکان
رشد شنوایی کودکان

رشد شنوایی با اسباب بازی های صدادار

شنوایی نقش اساسی در رشد گفتار دارد.ولی نقش های دیگر نیز دارد.صدا به کودک برای یادگیری بدنش کمک میکند.جغجغه نرمی را به مچ دست یا قوزک پای کودک وصل کنید.تا یک سرگرمی بلند مدت برایش فراهم شود.و همانطور که صداهای جدیدی را تجربه میکند،خودش هم میتواند آن ها را تولید کند.

با بزرگتر شدنش از پر سر و صدا بودن لذت می برد.و میتواند بر دنیای اطرافش تاثیر بگذارد.اسباب بازی موزیکال یا صدادار به کودک بدهید.او به سرعت خوشحال شده و دکمه ها را برای تولید صدا فشار می دهد.و بر روی طبل و یا بلز کوچک می کوبد.و این ها بخشی از اکتشافاتش در دنیای صداهاست.

رشد شنوایی کودکان
رشد شنوایی کودکان

هنگامی که به شنوایی و عکس العمل های کودک خود شک کردید میتوانید به کلینیک های شنوایی مراجعه کنید تا تست های لازم انجام شود.اگر تست های کودک مشکل داشته باشد تا چند مرحله آزمایش های مختلف انجام می شود.وبعد از قطعی شدن کم شنوایی باید سریعا برای تجویز سمعک کودک اقدام کرد تا از مرحله زبان آموزی عقب نماند.و ادیولوژیست شما در این راه همراه شما خواهد بود و توضیحات و خدمات لازم را ارائه می دهد.

اینستاگرام دلآواسمعک/وزوز گوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *