تکنولوژی سمعک

تکنولوژی سمعک/دلآواسمعک/تجویز به روزترین سمعک ها/سمعک پیشرفته
تکنولوژی سمعک

تکنولوژی سمعک از زمان گذشته تا به امروز تغییرات فراوانی داشته است که ما در اینجا به صورت مختصر به شرح آن می پردازیم:

سمعک آنالوگ:

در سمعک های آنالوگ از تکنولوژی آنالوگ استفاده شده است. صدای آن مثل تهیه فتوکپی بوده و یک تصویر کلی از صدای اصلی ارائه می‌دهد. درنتیجه در این سمعک ها کیفیت صوتی خوبی نخواهیم داشت. به زبان ساده‌تر این سمعک‌ها همه صداها (گفتار و نویز) را به یک اندازه تقویت می‌کنند. سمعک‌های قابل برنامه‌ریزی و نیمه دیجیتال (دیجیتال تریمری) نیز از تکنولوژی آنالوگ استفاده می‌کنند. .این تکنولوژی قدیمی محسوب می شود. به همین دلیل چند سالی است کمپانی‌های معروف و معتبر، سمعک‌های آنالوگ، قابل برنامه‌ریزی و نیمه دیجیتال (دیجیتال تریمری) تولید نمی‌کنند.

سمعک دیجیتال:

در سمعک‌های دیجیتال از تکنولوژی دیجیتال استفاده شده است. در آن صدا به صورت یک‌سری اعداد کدبندی شده و در هر زمان بلندی و شدت صدا مشخص می‌شود. پردازش به این روش دقیق‌تر و با جزئیات بیشتری همراه خواهد بود. صدای دیجیتال به صورت کاملا دقیق قابل تکرار است. صدای دیجیتال را می‌توان به دفعات متعدد، بدون کاهش کیفیت تا بی‌نهایت تکرار کرد. این کار مانند تهیه کپی‌های متعدد از یک تصویر اسکن شده می‌باشد. سمعک‌ 100 % دیجیتال، سمعک هوشمند و سمعک هوشمند وایرلس از تکنولوژی دیجیتال استفاده می‌کنند.

در سمعک دیجیتال تنظیمات در هر کانال فرکانسی دقیقا برحسب کم شنوایی و نیازهای شنیداری کاربر صورت می گیرد. پردازش‌های دیجیتالی دیگری (مانند کاهش نویز، تراکم و جهت‌داری) نیز انجام می‌شود.

سمعک 100% دیجیتال:

در این سمعک‌ها پردازشگرهای دیجیتالی امواج صوتی را به سیگنال‌های دیجیتالی تبدیل می‌کنند. ‌طوری‌ که علاوه بر تقویت اصوات، نسخه برداری دقیقی هم از هر صدا انجام می‌شود. پردازشگرهای کامپیوتری این سمعک‌ها صداهای گفتاری و سایر صداهای محیط را آنالیز می‌کنند . در نتیجه پردازش پیچیده‌تری در هنگام تقویت صداها صورت می‌گیرد. اولین مزیت سمعک های دیجیتال عملکرد خوب آن ها در محیط‌های نویزی می‌باشد. این سمعک‌ها نویزهای محیطی را کم کرده، درنتیجه فرد بااین سمعک ها احساس راحتی شنیداری بیشتری در محیط‌های نویزی دارد. مزیت دیگر این سمعک‌ها قابلیت تطابق و تنظیم صدا با انواع کم شنوایی‌ها می‌باشد.

سمعک هوشمند:

سمعک هوشمند نسل بعد از سمعک‌های 100 % دیجیتال است که از تکنولوژی دیجیتال در آن ها استفاده می‌شود. تمام فن‌آوری‌های به کار رفته در سمعک هوشمند به صورت اتوماتیک هستند . این سمعک‌ها قابلیت تطابق با محیط‌های مختلف شنیداری را دارند. به‌طوری‌که وقتی فرد وارد محیط شنیداری جدید می‌شود، پردازش سمعک با توجه به محیط جدید تغییر پیدا می کند. مزیت دیگر این سمعک‌ها توانایی ثبت و نگهداری داده‌ها در محیط‌های مختلف است.
سمعک‌ دیجیتال قابلیت شناسایی محیط را ندارد. ولی سمعک هوشمند دارای قابلیت شناسایی محیط و تطابق با محیط‌های شنیداری مختلف می باشد.

سمعک هوشمند وایرلس (بلوتوث دار):

این سمعک‌ها با الگو برداری از سیستم شنوایی طبیعی تولید شده‌اند. تمام قابلیت‌های به کار رفته در سمعک هوشمند، در این سمعک وجود دارد. اما مزیت اصلی این نسل از سمعک‌ها ارتباط وایرلس (بی‌سیم) بین دو سمعک می‌باشد.

با تکنولوژی وایرلس فرد لذت شنیدن طبیعی را با رضایت‌ بیشتری تجربه می‌کند. در سیستم شنوایی طبیعی در مغز هر دو گوش باهم مرتبط هستند. به‌طوری‌که درک گفتار در مغز بر اساس ترکیب ورودی‌های رسیده از هر دو گوش انجام می شود.

در سمعک هوشمند وایرلس ارتباط بین دو گوش به صورت بی‌سیم (بلوتوث) بین دو سمعک تعبیه شده است. در نتیجه درک گفتار برای فرد بهتر صورت می گیرد. تفاوت بین سمعک هوشمند و سمعک هوشمند وایرلس (بی‌سیم) در شنوایی دو طرفه و دو گوشی است.

سمعک‌های هوشمند برای فرد شنوایی دو طرفه ایجاد می‌کنند. اما هوشمند وایرلس برای فرد باعث شنوایی دو گوشی می‌ شوند. بین شنوایی دو طرفه و شنوایی دو گوشی تفاوت وجود دارد.

در شنوایی دو طرفه، دو سیستم شنوایی وجود دارد که عملکرد مشابهی دارند. اما کاملا جدا از هم هستند و هر سیستمی کارش را مستقل از دیگری انجام می‌دهد و همکاری بین این دو سیستم وجود ندارد.

سمعک‌های هوشمند وقتی به صورت دو طرفه تجویز ‌شوند، برای فرد شنوایی دو طرفه فراهم می‌کنند. اما در شنوایی دو گوشی علاوه بر اینکه دو سیستم شنوایی وجود دارد، این دو سیستم با همدیگر مرتبط هستند وهمکاری دارند . می‌توانند روی همدیگر تاثیرگذار باشند و یا متناسب با نیاز یکدیگر عملکرد خود را تغییر می دهند.

سمعک‌های هوشمند وایرلس با شبیه‌سازی شنوایی دو گوشی(سیستم شنوایی طبیعی)باعث بهترشدن درک گفتار و شنوایی فضایی(مکان‌یابی و جهت‌یابی)می‌شوند. به عبارت دیگر این توانایی را دارند، که شنوایی دو گوشی را به جای شنوایی دو طرفه برای کاربر فراهم کنند. مزیت دیگر سمعک هوشمند وایرلس (بی‌سیم) ارتباط از طریق بلوتوث با موبایل، کامپیوتر، تلویزیون و تلفن ثابت است. این ارتباط بلوتوثی باعث می‌شود، که فرد صدا دریافتی از این وسایل را با کیفیت بهتری دریافت کند . در نتیجه تجربه شنیداری راحت تری داشته باشد.

تکنولوژی سمعک/خرید سمعک با کیفیت/دلآواسمعک
تکنولوژی سمعک

سطح تکنولوژی سمعک ها :

سمعک های Premium  ( عالی) :

سمعک های گروه عالی بهترین سمعک ها و پیشرفته ترین تکنولوژی را برای گوش های فرد کم شنوا فراهم می کنند. تکنولوژی پیشرفته در سمعک های عالی گفتار را بصورت صدایی شفاف و واضح تقویت می کند. این سمعک ها حتی در موقعیت های شنیداری مشکل نیز عملکرد بسیار خوبی دارند.

میکروفون های سمعک روی مخاطب تمرکز می کنند و سمعک هم نویز زمینه را کاهش می دهد. این ترکیب تقویت گفتار و کاهش نویز تجربه شنیداری خوشایندی را برای کاربر فراهم می کند. قیمت سمعک های Premium بالاست . ولی ارزشش را دارد زیرا ویژگی های منحصر به فردی در آن ها به کار رفته است.

این سمعک ها بهترین صدا و بیشترین راحتی شنیداری را در اختیار افراد کم شنوا قرار می دهند.

ویژگی های اصلی:

  • تنظیم اتوماتیک در محیط های مختلف شنیداری
  • بهبود آگاهی شنیداری فضایی 360⁰
  • ارتباط مسقیم با سایر وسایل بلوتوثی (موبایل و تلویزیون)

سمعک های Mid-Range  ( محدوده میانی) :

در سمعک های محدوده میانی تکنولوژی به کار رفته که باعث افزایش راحتی شنیداری فرد می شود. گفتار به صورت اتوماتیک تشخیص و تقویت می شود و نویز زمینه ناراحت کننده کاهش پیدا می کند. این سمعک ها دارای ویژگی های میکروفون های جهت دار هستند . که باعث بالارفتن وضوح گفتار و مکان یابی منبع صدا می شود. در بعضی از این سمعک ها ارتباط با سایر وسایل بلوتوث دار (موبایل، تلفن و تلویزیون) از طریق رابط استریمر امکانپذیر می باشد.

ویژگی های اصلی:

  • ارتباط وایرلس از طریق رابط با سایر منابع صوتی
  • بازشناسی و تقویت گفتار
  • شنوایی جهت دار آسان

سمعک هایBasic  ( پایه ) :

در مکان های آرام و کم سر وصدا سمعک های گروه پایه عملکرد خوبی دارند. مدار مهار کننده فیدبک این سمعک ها شنوایی راحت و بدون فیدبکی (سوت) برای فرد کم شنوا فراهم می کند. اگر فرد بیشتر وقتش را در منزل سپری کند این سمعک ها کاملا کارآمد هستند. هر چند برای افرادی که فعالند، با توجه به نیازهای شنیداری آن ها، سمعک های پیشرفته تری توصیه می شود.

ویژگی های اصلی:

  • تکنولوژی دیجیتال و هوشمند
  • تقریبا بدون فیدبک
  • دارای چند برنامه شنیداری

برخلاف اکثر وسایل الکترونیکی (مثل موبایل ها) کارایی و سودمندی سمعک ها فقط به سطح تکنولوژی آن ها وابسته نیست. به دلیل اینکه سمعک ها وسایلی پزشکی هستند . برای اینکه عملکرد مطلوبی داشته باشند، به مهارت بالینی، دانش و تجربه شنوایی شناسی که بهترین تجویز سمعک را انجام می دهد ، نیاز است. در تجویز سمعک علاوه بر تکنولوژی آن، دانش و مهارت شنوایی شناس نیز عامل مهمی می باشد. به همین دلیل یک فرد ممکن است، کارایی و سودمندی متفاوتی را با یک سمعک تجربه کند. به عنوان مثال اگر قالب گیری اولیه سمعک به خوبی گرفته نشود، کارایی و سودمندی سمعک کمتر خواهد بود. حتی اگر سمعک شما تکنولوژی پیشرفته ای داشته باشد.در کلینیک سمعک دلآوا تلاش ما بر این است که با دانش و تکنیک درست بهترین وسیله کمک شنوایی سمعک را برای مراجعین خود تجویز کنیم.

اینستاگرام دلآواسمعک/وزوز گوش