تجویز سمعک در منزل

سوال برخی از خانواده های افراد سالمند و افرادی با مشکلات حرکتی که آمدنشان برای ویزیت به کلینیک های شنوایی سخت است.این است که آیا امکان انجام تست شنوایی و تجویز سمعک در منزل وجود دارد؟ در کلینیک شنوایی و تجویز سمعک دلآواسمعک این امکان وجود دارد که با هماهنگی قبلی، ویزیت این افراد در منزل انجام شود. 

آشنایی با خدمات تجویز سمعک در منزل

دلآواسمعک جهت رفاه مراجعین، خدمات ویزیت در منزل را به صورت کاملا رایگان برای هم وطنان گرامی فراهم کرده است.

تجویز سمعک در منزل/دلآواسمعک/بهترین تجویز سمعک
تجویز سمعک در منزل

مراحل و نحوه ی تجویز سمعک در منزل به صورت رایگان

مرحله اول تجویز سمعک در منزل

بعداز هماهنگی و گرفتن وقت قبلی از دلآواسمعک، کارشناسان ما جهت انجام تست شنوایی و تجویز سمعک به منزل شما می آیند.در صورت داشتن نوار گوش از 6ماه اخیر انجام دوباره تست شنوایی ضرورتی ندارد. ولی در صورت نبود نوار گوش،ابتدا با پیشرفته ترین و مدرن ترین دستگاه ها، تست شنوایی از فرد گرفته. و میزان و نوع کم شنوایی مشخص میشود.هنگام انجام تست شنوایی با توجه به اینکه در منزل انجام میشود تا حد امکان باید سکوت رعایت شود.

پس از مشخص شدن نوع و میزان کم شنوایی،مشاوره لازم در مورد سمعک به فرد داده میشود. و برحسب نیازهای ویژه فردی،میزان،نوع کم شنوایی،بودجه و سبک زندگی افراد مناسبترین سمعک را پیشنهاد میدهیم.

توجه کنید که گران بودن سمعک دلیل بر مناسب بودن سمعک برای شما نیست. تجویز سمعک بر اساس فاکتور های مختلفی انجام میشود. ازجمله میزان ونوع کم شنوایی،نوع مشکلات شنوایی ومکان هایی که فرد درآن بیشترین مشکلات شنوایی را دارد. نوع سبک زندگی و بودجه. برای مثال ممکن است مشکل شما به گونه ای باشد که سمعک های رده متوسط هم برای مشکلات شنوایی و فردی شما مناسب باشد. و نیازی به خرید سمعک های رده بالاتر و پیشرفته نباشد.

مرحله دوم تجویز سمعک در منزل: قالب گیری

برای تجویز سمعک باید قالب گیری انجام شود.زیرا شکل و اندازه مجرای گوش افراد با یکدیگر متفاوت است. اگر سمعک انتخاب شده شما از نوع سمعک پشت گوشی باشد. قالب باعث ثابت ماندن سمعک و انتقال صدا از سمعک به داخل گوش می شود. و اگر از نوع سمعک های داخل گوشی باشد، با استفاده از قالبی که از فرد گرفته شده سمعک اندازه گوش فرد ساخته می شود.

پس از اتوسکوپی و معاینه پرده گوش ومجرا و اطمینان از عدم وجود جرم وعفونت گوش،قالبگیری توسط ادیولوژیست انجام می شود.قالب گیری گوش دردی ندارد.معمولا حدود 10 – 15 دقیقه زمان می برد. قالب های گوش انواع مختلفی دارند. و نوع قالب بر حسب نوع و میزان مشکل شنوایی افراد و نوع سمعک تجویزی، انتخاب می شود. قالب گیری مرحله مهمی در تجویز سمعک می باشد. زیرا اگر درست انجام نشود احتمال افتادن سمعک، فیدبک (صدای سوت) سمعک، عدم تقویت کافی و نارضایتی بیمار می شود. قالب گیری حتما باید توسط ادیولوژیست ها انجام شود. پس از انجام قالب گیری و انتخاب نوع سمعک جلسه اول تجویز سمعک در منزل تمام می شود.

سفارش سمعک و ساخت قالب ثانویه یا پوسته سمعک داخل گوشی

پس از انجام تست شنوایی سنجی،مشاوره سمعک و قالبگیری در منزل مرحله ساخت قالب ثانویه توسط لابراتوار است. ساخت قالب ثانویه توسط لابراتوار و یا ساخت سمعک داخل گوشی توسط شرکت های سمعک معمولا حدود یک هفته زمان می برد. (درمواقع اورژانسی، مرکز دلآواسمعک قادر به تحویل فوری سمعک در عرض 24 ساعت است).

تحویل سمعک در منزل

در جلسه دوم تجویز سمعک در منزل ،ادیولوژیست سمعک را روی گوش بیمار امتحان میکند.و تنظیمات اولیه را تا جاییکه بیمار از صدای سمعک رضایت داشته باشد، انجام می دهند.

بعد از تنظیم اولیه،آموزش های لازم به کاربر داده میشود.مثل نحوه استفاده از سمعک، روشن و خاموش کردن سمعک، چگونگی تغییر ولوم صدا و برنامه های سمعک و تعویض باتری.

بعد از فیتینگ اولیه، فرد باید به مدت چندین هفته از سمعک استفاده کند. و در صورت بالا یا پایین بودن صدا و یا نیاز به تنظیمات دیگر و اضافه کردن برنامه های جدید، با ما تماس گرفته. و برای تنظیم مجدد سمعک هماهنگی های لازم را انجام دهند.

عادت کردن به سمعک

با توجه به اینکه فرد کم شنوا مدت زمان زیادی بعضی صداها را نشنیده یا کمتر شنیده است. معمولا سه تا چهار هفته زمان می برد تا به سمعک و صدای دریافتی از آن عادت کند. بعضی از افراد ممکن است که در هفته های اول رضایت کمتری از سمعک داشته باشد. و سمعک و صداها به نوعی برایش آزاردهنده باشند. به همین دلیل توصیه می شود. در سه هفته ی اول، سمعک را فقط در خانه و محیط خلوت به مدت محدود سه الی چهار ساعت در روز استفاده نمایید.

در هفته های بعدی بعد از عادت کردن به سمعک، میتوانید سمعک را در محیط های شلوغ و خارج از خانه هم استفاده کنید. تا چگونگی عملکرد آن در محیط های مختلف مشخص شود. و در صورت نیاز به تنظیم مجدد و رفع ایرادات لازم ادیولوژیست آن را تنظیم کند.

تنظیم مجدد سمعک در منزل

در جلسه اول تنظیم سمعک برای اینکه فرد به صدای سمعک عادت کند. ادیولوژیست، تقویت کمتری برای سمعک در نظر می گیرند. پس از 2 الی 3 هفته که بیمار به سمعک و صدای آن عادت کرد.ممکن است احساس کند که صدای سمعک کم است. به همین دلیل جلسه دوم تنظیم سمعک در منزل برای رفع مشکلات و تنظیمات لازمه در نظر گرفته شده است.

اگر شما نیز تاکنون به دلیل سختی مسیر یا مشکلات حرکتی نتوانسته اید افراد مسن خانواده را برای درمان کم شنوایی به کلینیک های شنوایی ببرید. دلآوا سمعک این مشکل شما را حل کرده است.شما می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود با ما تماس بگیرید.تا با هماهنگی و فرستادن کارشناس متخصص ویزیت شما در منزل انجام شود.و اگر نیاز به تجویز سمعک باشد اقدامات لازم در منزل صورت می گیرید.

اینستاگرام دلآواسمعک/وزوز گوش