انواع کم شنوایی

انواع کم شنوایی/دلآواسمعک

از دست دادن حس شنوایی از شایعترین مشکلات است.که می تواند در هر زمانی برای فرد اتفاق بیوفتد و زندگی او را تحت تاثیر قرار دهد. اگر شما یا اطرافیانتان مشکل شنوایی دارید. احتمالا درمورد انواع کم شنوایی سوالاتی داشته باشید. در این مقاله به برخی از اطلاعات پایه برای درک کم شنوایی و ارتباط موثر سمعک هوشمند و کم شنوایی پرداخته شده است.

انواع کم شنوایی:

برای مشخص شدن نوع و مقدار کم شنوایی و تعیین راه درمان، فرد دارای مشکل شنوایی باید ارزیابی های کامل شنوایی را انجام دهد. این ارزیابی ها شامل تست ادیومتری تن خالص، تست گفتاری و همچنین تمپانومتری می باشد.اگر مشکلات تعادلی و سرگیجه نیز وجود داشته باشد ممکن است تست های سرگیجه نیز لازم باشد.در بیمارانی که مشکل صدای گوش دارند نیز ارزیابی کامل وزوز گوش انجام میشود.در نهایت بر اساس ارزیابی ها راه درمان مشخص میشود و در صورت نیاز برای فرد سمعک تجویز میشود.به طور کلی سه نوع کم شنوایی وجود دارد:

 1. کم شنوایی انتقالی
 2. کم شنوایی حسی-عصبی
 3. کم شنوایی آمیخته
انواع کم شنوایی/کلینیک شنوایی و سمعک دلآوا
انواع کم شنوایی

کم شنوایی انتقالی

کم شنوایی انتقالی با بیماری هایی که مانع از انتقال مکانیکی صدا از گوش میانی به گوش داخلی میشود بوجود می آید. کم شنوایی انتقالی می تواند در اثر انسداد مجرای گوش خارجی یا هر نوع اختلالی دیگری.که توانایی انتقال انرژی مکانیکی از گوش میانی به حلزون گوش را کاهش میدهد ایجاد شود. بنابراین سبب کاهش بلندی صدا می شود. به طوری که انرژی منتقل شده به گوش داخلی پایین تر یا با شدت کمتری از محرک اصلی است.

فرد دارای کم شنوایی انتقالی برای شنیدن صدا انرژی بیشتری لازم دارد.اما اگر صدا به اندازه کافی بلند باشد مانع مکانیکی رفع می شود و گوش ها به طور طبیعی می شوند. به طور کلی، می توان علت کم شنوایی انتقالی را مشخص کرد و به صورت کامل یا جزئی مشکل شنوایی را درمان کرد. پس از اتمام درمان پزشکی برای کم شنوایی انتقالی میتوان از سمعک استفاده کرد. سمعک در تصحیح نقص باقی مانده شنوایی موثر است.

کم شنوایی حسی عصبی

نوع دوم کم شنوایی با نام کم شنوایی حسی عصبی شناخته می شود. برای بهتر مشخص شدن نوع کم شنوایی می توان آن رابه دو بخش حسی و عصبی تقسیم کرد. در ارزیابی های کامل ادیومتری و آزمون های مکمل می توان نوع کم شنوایی حسی یا عصبی را مشخص نمود حتی اگر هر دو همزمان در یک گوش وجود داشته باشند. نام دیگر کم شنوایی عصبی، کم شنوایی رتروکوکلئار یا کم شنوایی پس از حلزونی نیز می باشد. 

کم شنوایی حسی عصبی از اختلال عملکرد عصب شنوایی و یا گوش داخلی منشا میگیرد. جزء حسی آن نیز ممکن است ناشی از آسیب به اندام کورتی یا ناتوانی سلول های مویی برای تحریک اعصاب شنوایی و یا مشکل متابولیسمی در مایع گوش داخلی باشد. جزء عصبی و یا پس از حلزونی نیز می تواند از آسیب شدید به اندام کورتی باشد.که باعث انحطاط اعصاب شنوایی شده و یا می تواند از ناتوانی اعصاب شنوایی برای انتقال اطلاعات نوروشیمیایی از طریق راه های شنوایی مرکزی منشا گیرد. 

گاهی اوقات نیز نمی توان دلیل کم شنوایی حسی عصبی را مشخص کرد.و این نوع کم شنوایی به درمان های پزشکی معمولی پاسخ مناسبی نمی دهد.و معمولاً دائمی و غیر قابل برگشت هستند. مانند کم شنوایی انتقالی، کم شنوایی حسی عصبی نیز سبب کاهش شدت صدا می شود. اما گاهی ممکن است درصورت بلندتر شدن صداها اعوجاج ایجاد شود. به این معنی که صداها شنیده می شوند اما تشخیص و درک گفتار ضعیف است. هنگامی که هیچ درمان پزشکی دیگری برای اقدام وجود نداشته باشد. درمان کم شنوایی حسی-عصبی تقویت از طریق سمعک است.

کم شنوایی آمیخته

کم شنوایی آمیخته هردو کم شنوایی حسی-عصبی و کم شنوایی انتقالی را شامل می شود. بنابراین، علاوه بر کم شنوایی برگشت ناپذیر اختلالی در مکانیسم گوش میانی نیز وجود دارد که باعث کاهش بیشتر شنوایی می شود. جزء انتقالی کم شنوایی ممکن است به درمان پزشکی پاسخ دهد و برگشت پذیر باشد اما جزء حس- عصبی به احتمال زیاد دائمی است. سمعک می تواند برای افراد دچار کم شنوایی آمیخته یا مختلط مفید باشد.

کم شنوایی یکطرفه
انواع کم شنوایی

کم شنوایی یک گوشی (یک طرفه)

کاهش شنوایی در یک گوش کم شنوایی یک طرفه یا ناشنوائی یک طرفه که با عنوان SSD یا UHL نامیده می شود. بسیار شایع هستند و میلیونها نفر را در جهان درگیر کرده است.این کم شنوایی معمولاٌ ناشی از عفونت های ویروسی ، بیماری منیر ، آسیب های سر و گردن یا انجام جراحی برای برداشتن تومور مغزی ایجاد می شود . علائم کم شنوایی یک طرفه متفاوت است. علاوه بر ضعف شنوایی در یک طرف، مشکل در جهت یابی صدا نیز ایجاد میشود.که خطرناک است بخصوص در زمان عبور از خیابان و یا در ترافیک. تحقیقات ثابت کرده افرادی که دچار کم شنوایی یک طرفه هستند اغلب :

تحریک پذیر ، تحت استرس ، عصبی و مضطرب هستند. از سردرد رنج می برند و از نظر اجتماعی منزوی اند .به نور حساس اند و در جاهای پر نور دچار سرگیجه میشوند. قادر به تشخیص جهت صدا و تشخیص عمق صدا و جدا سازی صداها نیستند. پیش فعال اند .با صدای بلند صحبت می کنند و اغلب دچار افت تحصیلی میشوند .

از دست دادن شنوایی یک طرفه علت های مختلفی دارد که شایع ترین آنها عبارتند از :

 • نوروم آکوستیک: یک نوع تومور است که به عصب شنوایی فشار آورده و در میزان شنوایی تاثیر میگذارد.
 • لگنینت: یک اختلال است که گوش داخلی را متورم و تحریک پذیر می کند .
 • بیماری منیر: اختلال در گوش داخلی است که در نهایت منجر به ناشنوایی می شود .
 • نوروفیبروماتوز نوع 2: یک بیماری ارثی است که سبب رشد غیرقطعی عصب شنوایی می شود .
 • otitis externa: التهاب گوش خارجی و کانال گوش
 • سندرم ری: یک اختلال نادر است که اغلب در کودکان دیده می شود
 • عفونت گوش میانی
 • زونا
 • آرتریت
 • نارسایی ورتبرواسالیری
 • آسیب به گوش یا پارگی پرده گوش
 • قرار گرفتن در معرض صداهای بلند یا داروهای خاص
 • انسداد گوش
 • تومور
 • عوارض داروهای تجویزی مانند (داروهای شیمی درمانی-  دیورتیک ها مانند فوروزماید –  سالیسیلات (آسپیرین) سمیت – آنتی بیوتیک ها مانند استرپتومایسین و توبرامایسین)
کم شنوایی دوطرفه/درمان کم شنوایی
انواع کم شنوایی

کم شنوایی دو گوشی یا BHL ( دو طرفه )

کم شنوایی دو طرفه(دو گوشی) زمانی اتفاق می افتد که شما در هر دو گوش دارای مشکل شنوایی هستید. کم شنوایی دو طرفه میتواند متقارن یا نا متقارن باشد.کم شنوایی یکسان در هر دو گوش را متقارن و هنگامی که یک گوش بهتر از دیگری میشنود به آن نامتقارن میگویند . معمولا کم شنوایی دو طرفه در طول زمان با کاهش مقدار شنوایی اتفاق می افتد.اما می تواند بسیار ناگهانی نیز رخ دهد.

علل کاهش شنوایی دو طرفه

 • سن
 • در معرض صدای بلند قرار گرفتن
 • وراثت
 • دارو
 • آسیب فیزیکی
 • عفونت

درمان کم شنوایی دو گوشی

در بعضی موارد کم شنوایی دو طرفه می تواند با جراحی درمان شود. در غیر اینصورت بهترین درمان کم شنوایی دو طرفه سمعک است. این که شما نیاز به یک یا دو سمعک دارید، بستگی به میزان کم شنوایی در هر گوش دارد.

با توجه به مطالب بالا استفاده از سمعک متداول ترین شیوه مبارزه و درمان کم شنوایی است. افرادی که کم شنوایی دو طرفه دارند، اگر تنها از یک سمعک استفاده کنند جهت یابی دقیق نخواهند داشت. صدا از هر جهتی که باشد بیمار صدا را از سمتی که سمعک دارد می شنود. پس توصیه می شود افرادی که کم شنوایی دو طرفه دارند از دو سمعک استفاده کنند. در سمعک های هوشمند دو سمعک بیشتر از 20 مرتبه در1 ثانیه باهم در ارتباط هستند تا ویژگی شنوایی دو گوش طبیعی را شبیه سازی کنند. 

در صورت هرگونه سوال جهت انجام ارزیابی های شنوایی یا انواع سمعک ها از طریق راه های ارتباطی با کارشناسان دلآواسمعک در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *