انواع سمعک ها را در شکل های مختلف بشناسید.

انواع سمعک ها/دلآواسمعک

سمعک یک وسیله ارزشمند و مفید برای افراد دچار مشکل شنوایی است.که باعث تقویت گوش می شود و کمک به شنیدن صداها می کند.سمعک از گذشته تا به امروز تغییرات زیادی کرده و شکل و اندازه های متفاوتی داشته است. در ادامه به صورت جزیی تر این موضوع را بررسی می کنیم.به طور کلی انواع سمعک ها از سه جز اصلی تشکیل شده اند:

 1. میکروفون که وظیفه دریافت صدا را دارد.
 2. برد سمعک که وظیفه پردازش صدا و گفتار را دارد.
 3. رسیو یا بلندگو که صدای پردازش شده را تقویت و از سمعک خارج می کند.

بر این اساس، سمعک های مختلفی وجود دارند که بر اساس جایگاه این اجزاء نامگذاری می شوند. و ممکن است هر کدام از این انواع سمعک در کمپانی های بزرگ دنیا با یک اسم مستعار نامگذاری شوند.

تجویز سمعک یک پروسه بسیار پیچیده تر از یک انتخاب ساده سمعک است.و این اطلاعات صرفا جهت افزایش آگاهی می باشد.عواملی مثل میزان و نوع کم شنوایی، سن و شغل فرد و حتی جنسیت در انتخاب سمعک تاثیرگذار است.انتخاب سمعک نامناسب سبب هدر رفتن هزینه و زمان برای کاربران سمعک است.ضمن مطالعه این مقاله و سایر مقالات در مورد شنوایی، مشکلات شنوایی و عواقب استفاده نکردن از سمعک. توصیه می شود چنانچه برای خود و سایر افراد قصد تهیه سمعک دارید.به کلینیک های شنوایی شناسی مراجعه کرده و با استفاده از مشاوره تخصصی، اقدام به خرید سمعک کنید.

با توجه به ساختار گوش و انواع مختلف سمعک ها از قدیم تا به امروز شش نوع سمعک از نظر شکل ظاهر وجود دارند:

 • سمعک داخل گوشی بزرگ                   (ITE)
 • سمعک داخل گوشی متوسط                (ITC)
 • سمعک داخل کانال کوچک                    (CIC)
 • سمعک کاملا داخل کانال (نامرئی)           (IIC)
 • سمعک پشت گوشی استاندارد            (BTE)
 • سمعک ریک یا رسیور داخل مجرا            (RIC)
 • سمعک عینکی یا استخوانی          (Eyeglass)
 • سمعک جیبی                          (Body Worn)
انواع سمعک ها/کلینیک تجویز سمعک دلآواسمعک

انواع سمعک ها | داخل گوشی بزرگ (ITE: In the ear)

به همه سمعک هایی که داخل گوش قرار می گیرند سمعک داخل گوشی می گویند.این سمعک ها با توجه به اینکه، چه مقدار از حجم مجرای گوش را پر میکنند نام های مختلفی دارند.سمعک هایی که در داخل حفره گوش قرار می­گیرند و بخش انتهایی آن نیز درون کانال خارجی گوش واقع شده است سمعک های ITE گفته می شود.در این مدل نیز، اگر سمعک ساخته شده کل حفره گوش یا قسمتی از آن را پر کند نام های متفاوتی دارد.

انواع سمعک های داخل گوشی عبارتند از:

 1. شل (Shell): که همه ی بخش های کونکای گوش خارجی (گودی لاله گوش) را پر می کند.
 2. سمعک (Low Profile): که بخش داخلی کونکا را از بالا به پایین پر می کند.
 3. سمعک های داخلی نیمه شل (half shell) : تنها نیمه ی پایینی کونکا را در نزدیکی کانال گوش پر می کند.
سمعک داخل گوشی بزرگ

برای آشنایی با سمعک های یونیترون و وسایل جانبی یونیترون به وبسایت مراجعه نمایید.

انواع سمعک ها|داخل گوشی متوسط (ITC: In the canal)

این نوع سمعک ها به عنوان یک زیر مجموعه از ITE هستند.و تنها به طور جزئی یک چهارم بخش پایینی کونکا را پر می کند.از کوچکترین نوع سمعک است که می تواند حاوی تکنولوژی میکروفون دایرکشنال باشد. سمعک ITC به افرادی که میخواهد از سمعک داخل گوشی استفاده کنند و افت شنوایی زیادی هم دارند پیشنهاد می شود.

سمعک داخل گوشی متوسط

سمعک داخل گوشی کوچک: نامرئی (CIC)

با پیشرفت تکنولوژی بسیاری از افراد دارای مشکل شنوایی، خواهان استفاده از سمعک های کوچکتر هستند. یکی از این نوع سمعک ها ، سمعک نامرئی است. سمعک های CIC: Complete in the canal   به صورت رایج سمعک نامرئی نامیده می شوند.به طور کامل داخل کانال گوش را پر می کند. هیچ قسمتی از بدنه این سمعک در بخش کونکا (حفره بیرونی گوش) قرار نمی گیرد.و از نمای روبرو کاملا مخفی است.

این مدل سمعک یکی از مدل هایی است که بیشترین استفاده و رضایت کاربران سمعک را دارد.این مدل برای اکثر افراد قابل استفاده است و کمترین محدودیت در استفاده و تجویز را دارد.

انواع سمعک ها/سمعک داخل گوشی کوچک

سمعک نامرئی واقعی (IIC)

با توجه به تمایل زیاد افراد به دیده نشدن سمعک ها، نسل جدیدی از سمعک های داخل گوشی بوجود آمده است. این سمعک ها طوری ساخته می شوند که در تمام زوایای ۳۶۰ درجه قابل دیده شدن نیستند.علت نامرئی بودن این سمعک ها قرارگرفتن بعد از خم دوم طبیعی کانال گوش است. بنابراین ۱۰۰% مخفی می ماند.این سمعک ها با نام IIC مخفف کلمات Invisible in the canal  شناخته می شوند.

برای افرادی که مشکل شنوایی و درک گفتار دارند و می خواهند سمعکشان کاملا مخفی باشد.این نوع سمعک ها مناسب هستند.لازم به ذکر است ک مهارت در قالب گیری و تنظیم سمعک ها نیز یکی از عوامل مهم فیتینگ و تجویز مناسب این سمعک هاست.

اگر مشکل شنوایی دارید یا گفتار را به خوبی درک نمیکنید.و یا بخصوص در محیط های شلوغ و پر سروصدا درک گفتار خوبی ندارید.این سمعک ها گزینه بسیار خوبی برای شما هستند.زیرا بدون نگرانی از دیده شدن، به راحتی می توانید در همه محیط ها از این سمعک ها استفاده کنید.

در کلینیک شنوایی و تجویز سمعک دلآواسمعک، تمام مراحل ارزیابی، ساخت و تجویز سمعک های نامرئی به صورت تخصصی انجام میشود.و مشکل شنوایی شما به نحو احسن برطرف خواهد شد.

برای مشاوره رایگان درباره سمعک نامرئی واقعی با کلینیک دلآواسمعک تماس بگیرید و از مشاوره رایگان استفاده کنید.

انواع سمعک ها/سمعک نامرئی

سمعک پشت گوشی استاندارد (BTE: Behind the ear)

سمعک های پشت گوشی به سمعک هایی می گویند که پشت لاله گوش قرار می گیرند. این سمعک ها به وسیله یک تیوب به قالبی که داخل گوش قرار میگیرد متصل می شود.به این سمعک ها سمعک های پشت گوشی معمولی یا استاندارد نیز می گویند. در واقع این سمعک ها به دلیل اندازه بزرگتری که دارند می توانند مدارات و اجزاء بزرگتری را در خود جای دهند.قدرت زیادی دارد و برای افرادی که افت شنوایی زیادی دارن مناسب هستند..

سمعکهای پشت گوشی استاندارد

سمعک ریک ( RIC) یا رسیور داخل مجرا

با پیشرفت تکنولوژی نوع خاصی از سمعک های پشت گوشی تولید شدند.که بلندگو یا رسیور آن ها داخل کانال گوش قرار می­ گیرد. به این نوع سمعک ها RIC مخفف کلمات receiver in the canal، گفته می شود.این سمعک ها مزایای زیادی نسبت به ورژن قدیمی خود دارند. از جمله مهمترین آنها: سایز کوچکتر، طراحی زیبا، دید کمتر  و کیفیت صدای مناسب است.

صدا در این سمعک ها واضح تر است چون کانال گوش مسدود نمی شود.و احساس پری ناشی از سمعک که در دیگر سمعک های قالب دار یا داخل گوشی وجود دارد احساس نمی شود. این سمعک ها بیشتر برای کسانیکه افت شنوایی در فرکانس های بالا دارند مناسب است. (منظور از افت در فرکانس های بالا: صداهای که فرکانس زیر دارند مانند سین، شین، ت، پ … و تفکیک بین اینها ) همچنین مناسب برای محیط های شلوغ است به طوریکه باعث افزایش درک گفتار می شود.

بدنه سمعک پشت گوش مخفی می شود و ارتباط آن با گوش از طریق یک سیم نازک است که بسیار شبیه موی سر است.بنابراین می توان به راحتی و بدون نگرانی از دیده شدن از این سمعک ها استفاده کرد.

انواع سمعک ها/سمعکهای پشت گوشی ریک/کلینیک شنوایی دلآوا

برای مشاوره رایگان و دیدن انواع این سمعک ها به کلینیک های شنوایی مراجعه نمایید.

انواع سمعک ها | سمعک عینکی (Eyeglass hearing aid)

این سمعک ها ترکیبی از سمعک و عینک هستند. امروزه تقریبا نسبت به بقیه انواع سمعک ها کمتر استفاده میشوند.اما هنوز به عنوان یکی از انواع سمعک ها نام برده می شوند. هر ساله نوع جدیدی از این سمعک ها معرفی می شوند.

استفاده از چندین میکروفون در قالب فریم عینک،باعث افزایش اثر دایرکشنالیتی می شود. این نوع سمعک برای افرادی که در دستگاه انتقالی شنوایی مشکل دارند مفید است.از جمله مشکلات انتقال می توان به پارگی های پرده تمپان، چسبندگی استخوانچه ها و … اشاره کرد. این سمعک ها برای اختلالاتی که مجاز به استفاده از قالب یا سمعک در کانال گوش نیستند نیز گزینه مناسبی است. برای آشنایی با قیمت سمعک برند های گوناگون به بخش مقالات سایت مراجعه کنید.

سمعک جیبی (Body worn Hearing aid)

سمعک جیبی بزرگترین اندازه را در میان انواع سمعک ها دارد. تا زمانی که مدل های پشت گوشی در سال ۱۹۵۰میلادی معرفی شدند، این سمعک ها تنها نوع سمعک در دسترس بودند.به علت اندازه سمعک و اندازه باتری همراه شان، سمعک جیبی می تواند یک رنج وسیعی از بهره و خروجی را ارائه دهند. این سمعک ها در افراد با مشکلات حرکتی و مهارت دستی ضعیف، راحتتر مورد استفاده قرار می گیرند.

کم شنوایی باعث کاهش ارتباط می شود.و بر رفتار افراد پیرامون هم تاثیر منفی می گذارد.افراد کمتر رغبت می کنند که با فرد کم شنوا صحبت کنند.اگر به مرور زمان کم شنوایی بیشتر شود نسبت به این افراد احساس ترحم ایجاد می شود که احساس منطقی و خوبی برای این مشکل نیست. از طرفی اگر کسی مشکل شنوایی داشته باشد و از سمعک استفاده نکند روز به روز کم شنوایش بیشتر خواهد شد. برای حل مشکلات کم شنوایی، ضمن مطالعه مقاله های مختلف در مورد عواقب کم شنوایی و مزایا و معایب انواع سمعک توصیه می شود به کلینیک های شنوایی مراجعه کنید.با ادیولوژیست مشاوره کنید و از نزدیک سمعک های جدید که بسیار متفاوت با سمعک های بزرگ قدیمی می باشند دیدن کنید.مطمئن باشید با کسب اطلاعات در مورد سمعک های روز دنیا نظر شما برای استفاده نکردن از سمعک تغییر خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *