کرونا و کم شنوایی

آیا کرونا می تواند باعث کم شنوایی و وزوز گوش شود؟/دلآواسمعک

جدیدترین یافته‌ها نشان می‌دهد که از عوارض کرونا در کنار از دست دادن حس بویایی و چشایی.مشکل در سیستم شنوایی،ایجاد وزوز گوش و سرگیجه نیز در برخی مبتلایان گزارش شده است.و این سوال پیش می آید که آیا کرونا و کم شنوایی مرتبط هستند؟

به دلیل اینکه ویروس کرونا ویروس جدیدی است.ماهیت آن همچنان برای بسیاری از محققان ناشناخته است.به همین دلیل اینکه دقیقا این ویروس چه قسمت هایی از بدن را متاثر میکند.و مدت زمان آن چقدر است آسیب های آن دائمی است یا موقتی همچنان برای ما مجهول هستند.به جز علائم اعلام شده توسط سازمان بهداشت جهانی(تب، سرفه ی خشک، بدن درد).ما شاهد علائم دیگری مثل از دست دادن حس بویایی و چشایی.مشکلات گوارشی، سرگیجه، اختلالات شنوایی و وزوز گوش بوده ایم.به همین دلیل باعث شد بروز اینگونه علائم نیز نشانه ای از ابتلا به کرونا باشد.

کرونا و کم شنوایی/کرونا و وزوزگوش
کرونا و کم شنوایی

ارتباط کرونا با وزوزگوش و کم شنوایی

علت ایجاد انواع کم شنوایی ها میتواند عفونت های ویروسی باشد.ویروس ها از راه های مختلفی می‌توانند باعث آسیب به گوش شوند.و شدت آسیب ناشی از آنها می‌تواند از ملایم تا عمیق باشد.به دلیل اینکه بیماری کرونا نیز به علت عفونت ویروسی ایجاد میشود.بروز کم شنوایی هنگام ابتلا به آن دور از انتظار نیست. البته بعد از گذشت این مدت هنوز هیچ نتیجه قطعی و مشخصی وجود ندارد.که مشکل شنوایی از علائم قطعی کرونا باشد. اما این علائم در تعدادی از مبتلایان کرونایی تحت آزمایش گزارش شده است.ولی چون تعداد این افراد تحت آزمایش کم بوده. نتایج بدست آمده از آن ها قطعی و همیشگی نیست. ویژگی کم شنوایی در مبتلایان به کرونا این است که ناگهانی رخ میدهد. فرد مبتلا سابقه ی قبلی اختلال شنوایی نداشته و کم شنوایی معمولا پس از بهبودی از بین خواهد رفت.

دلیل ایجاد کم شنوایی در اثر کرونا این است.که ممکنه ویروس به طور مستقیم به حلزون گوش و ارگان های آن آسیب برساند.دلیل دیگر میتواند ترس و استرس ناشی از ابتلا به ویروس باشد.که در بعضی افراد باعث افت شنوایی های ناگهانی و یا وزوز گوش می شود. دلیل دیگر اینکه چون این بیماری دارای علائم تنفسی است.هایپوکسی یا همان کمبود اکسیژن رسانی به مغز هم میتواند باعث آسیب به عروق گوش شود.

کرونا و کم شنوایی/دلآواسمعک
کرونا و کم شنوایی

آیا داروهایی که برای بهبودی کرونا استفاده می شود میتواند باعث مشکل شنوایی شود؟

به طور کلی داروهایی که باعث ایجاد و آسیب به گوش می شوند داروهای اتوتوکسیک هستند. مثل آنتی بیوتیک ها،داروهای ضد التهاب،داروهای لوپ دیورتیک،داروهای ضد درد و ضد تب،داروهای شیمی درمانی و داروهای اتوتوپیکال.

داروهایی که برای بهبودی کرونا استفاده می شود.مثل آزیترومایسین،رمدسیویر و فاویراپیر هم داروهای اتوتوکسیک هستند.به همین دلیل استفاده ازین داروها هم تا حدودی میتواند دلیل اختلال شنوایی باشد.و شدت کم شنوایی می‌تواند ملایم تا شدید و بصورت ناگهانی باشد.مشکل ایجاد شده بعد از استفاده از این داروها نیز میتواند موقتی یا دائمی باشد.و بستگی به نوع داروی مصرفی دارد.

در پایان باید گفت ویروس کرونا همچنان برای ما ناشناخته است.و علائم و عوارض آن دائما درحال تغییر است.و در افراد مختلف به صورت های متفاوتی بروز میکند.پس بهترین کار رعایت پروتکل های توصیه شده است. و درصورت بروز هر گونه علائم و ایجاد کم شنوایی ناگهانی یا وزوز و اختلالات گوش سریعا به پزشک مراجعه کنید.شما در مرکز شنوایی دلآواسمعک واقع در خیابان قائم مقام فراهانی در مرکز تهران میتوانید کلیه تست های شنوایی را انجام دهید.و از وضعیت شنوایی خود مطلع شوید.برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *